Αυγουστιάτικος εφιάλτης

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ήττα «σοκ» με σκορ 4-3 από την Οντένσε στο ΟΑΚΑ και αποχαιρέτισε την προοπτική του Τσάμπιονς Λιγκ. Τραγική η άμυνα του «τριφυλλιού», γκολ στο ντεμπούτο του ο Τοτσέ.Με την έκπληξη να ακούει στο όνομα... Κλέιτον που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης, ο Παναθηναϊκός
δεν ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο το αποψινό παιχνίδι.Μόλις στο 12' ο Τζόρβας, αντί να βγει και να «καθαρίσει» μια κατά τα άλλα εύκολη φάση για κάθε τερματοφύλακα, έδειξε έλλειψη εμπιστοσύνης, απόκρουσε ασθενικά και επί της ουσίας έδωσε την... ασίστ στον Γιόχανσον για το 0-1!Το 1-1 ήρθε με ωραία κεφαλιά του Μπουμσόνγκ στο 35', έφερε τον ενθουσιασμό αλλά όχι και «πράσινη» επιθετική συνέχεια. Από την άλλη η Οντένσε ήταν αυτή που απείλησε με το σκορ να μην αλλάζει και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει σχετικά καλό πρόσωπο, όπως στο τελείωμα του πρώτου μέρους, με τον Τοτσέ να δικαιώνει την επιλογή του Φερέιρα και να ανοίγει... λογαριασμό με τα «πράσινα» στο 50'. Η βαθιά μπαλιά του Λέτο βρήκε τον Κατσουράνη που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βέσελς, όμως ο Ισπανός ήταν εκεί και στην επαναφορά έκανε το 2-1 που ήταν σκορ πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό.Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει την πρόκριση λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Νίνης μετά από εξαιρετική μπαλιά του Κλέιτον σημάδεψε από απόσταση αναπνοής το δεξί δοκάρι της εστίας της Οντένσε, με αποτέλεσμα να μην γίνει το 3-1 και στο 58' να έρθει... νέα ψυχρολουσία στο ΟΑΚΑ, καθώς οι Δανοί ισοφάρισαν και είχαν πλέον σκορ πρόκρισης.Οι «πράσινοι» κατάφεραν να γίνουν και πάλι απειλητικοί μπροστά από την εστία του Βέσελς, είχαν μόνο δύο μακρινά σουτ των Λέτο (67') και Νίνη (73'), ενώ αντιμετώπιζε προβλήματα από τους πιο «φρέσκους» και γρήγορους Δανούς («πονοκέφαλος» ο Ουτάκα). Τα λάθη εμφανίστηκαν και πάλι και με ένα από αυτά προέκυψε η φάση με το 2-3 από τον Καντρί στο 80' που «τελείωσε» την πρόκριση.Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, είχαν καθαρά τυπικό χαρακτήρα. Το ΟΑΚΑ είχε «παγώσει», ορισμένοι αποδοκίμαζαν τον Γιάννη Βαρδινογιάννη, ενώ οι προσπάθειες των παικτών δεν έφερναν αποτέλεσμα (82' Σπυρόπουλος, 84' Νίνης) και για να κάνει τα πράγματα χειρότερα ήρθε και το 2-4 από τον Αντρεάσεν στο 88', που έφερε γενικευμένες αποδοκιμασίες, που κορυφώθηκαν στη λήξη, ενώ δευτερόλεπτα πριν είχε προηγηθεί η μείωση του σκορ σε 3-4 από τον Πετρόπουλο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σιμάο, Κατσουράνης (74' Καραγκούνης), Νίνης, Μαρίνος (20' Τοτσέ), Λέτο, Κλέιτον (67' Πετρόπουλος).ΟΝΤΕΝΣΕ: Βέσελς, Ρούουντ, Μεντί, Ρεγκίνιουσεν, Κρίστενσεν, Γιόχανσον, Σόρενσεν, Τζεμπά-Τζεμπά, Αντρέασεν, Καντρί (90' Χεγκ), Ουτάκα (87' Τραορέ).