Ασταμάτητη Βασίλισσα

Την 20η συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 1-4 την Αλμερία.

Τρένο χωρίς φρένα η πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία χωρίς να εντυπωσιάσει και κρατώντας δυνάμεις ενόψει του Παγκοσμίου Συλλόγων, νίκησε με 4-1 εκτός έδρας της Αλμερία και θα παραμείνει στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος για ακόμα μία εβδομάδα (1000η στην ιστορία της που βρίσκεται στην πρώτη θέση).

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το προβάδισμα με εντυπωσιακή ενέργεια του Ίσκο στο 34' για να ισοφαρίσει με μακρινό σουτ ο Βέρθα στο 40. Η ομάδα του Αντσελότι παρόλο αυτά μπόρεσε να πάρει και πάλι το προβάδισμα
πριν το ημίχρονο όταν ο Μπέιλ με κεφαλιά στο 42' έκανε το 2-1. Η φάση που στην ουσία έκρινε το ματς έγινε στο 61ο λεπτό όταν και ο Ίκερ Κασίγιας απέκρουσε το πέναλτι του Βέρθα.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και με δύο γκολ του Ρονάλντο στο φινάλε (81'87') έφτασαν στο 4-1 και στην 20η συνεχόμενη νίκη τους, κυνηγώντας το ρεκόρ όλων των εποχών που έχει η βραζιλιάνικη Κοριτίμπα με 24.