Tην έκανε «πελάτισσα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ (2-0) στο Όσλο επί της Βαλερέρνγκα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» , έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League, μετά την αποψινή επικράτηση στη νορβηγική πρωτεύουσα. Εξαιρετικός στο ντεμπούτο του ο Λαζάρ. Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ πέτυχαν οι Βιεϊρίνια και Πάμπλο Γκαρσία με απευθείας εκτέλεση φάουλ
στις καθυστερήσεις του αγώνα.Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο του «Ούλεβαλ», δείχνοντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά τις προθέσεις του.Με τον Λαζάρ να ξεχωρίζει στη μεσαία γραμμή και τους Βιεϊρίνια και Φωτάκη να είναι έτοιμοι να εκμεταλλευτούν κάθε περίπτωση κόντρας, ο ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος.Μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει και κάποιο τέρμα, είτε με το σουτ Φωτάκη, είτε σε τετ α τετ του Αρίας.Παρόλα αυτά, το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0 και τους προπονητές να προβληματίζονται ενόψει του δεύτερους μέρους.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό και να ψάχνει το γκολ, κάτι που έγινε είκοσι λεπτά αργότερα.Στο 72' ο Λαζάρ κάνει θεαματική κούρσα, περνώντας τρεις παίκτες, μεταβίβασε την κατάλληλη στιγμή στον Βιεϊρίνια που μπήκε μετωπικά στην περιοχή της Βαλερένγκα και με πλασαριστό σουτ πέτυχε το 0-1. Το δεύτερο γκολ που απλοποίησε και την διαδικασία της πρόκρισης σημειώθηκε στο 90'+. Ο Πάμπλο Γκαρσία με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας του Χίρσφελντ, κάνοντας το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.Βαλερένγκα (Μάρτιν Άντερσεν): Χίρτσφελντ, Νόρντβικ, Μούρι, Ντος Σάντος, Στράντμπεργκ, Ογκούντε, Φελά (68' Νίλσεν), Σινγκ, Λέι (57' Κονέ), Μπέρε, Ζάιτς (84' Στουρ)Στον πάγκο οι: Κονγκσαβν, Σολί, Στραντ, ΧαϊντάρΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Έτο, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Λαζάρ (80' Τσουκαλάς), Αρίας, Βιεϊρίνια, Φωτάκης (90' Ρομπέρ), Αθανασιάδης (91' Παπάζογλου).Στον πάγκο οι: Χαλκιάς, Γεωργιάδης, Σνάουτσνερ, ΣαβίνιΔιαιτητής: Αντε ΒουσεμίλοβιτςΓήπεδο: «Ούλεβαλ»