Bundesliga: Πεντάρα και 50 ματς αήττητη η Λεβερκούζεν, ξανά στη δεύτερη θέση η Μπάγερν

Οι εντυπωσιακές παραστάσεις της Λεβερκούζεν στην Bundesliga συνεχίζονται με την ομάδα του Τσάμπιο Αλόνσο στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής να επικρατεί με 5-0 της Μπόχουμ εκτός έδρας σε ένα ακόμη πάρτι.

Επιστροφή στις νίκες και για τη Μπάγερν που επικράτησε 2-0 της Βόλφσμπουργκ και επέστρεψε στη δεύτερη θέση ενώ στο τρίτο ματς που διεξήχθη την Κυριακή η Χόφενχαϊμ φιλοδώρησε με έξι τέρματα την ουραγό Ντάρμστατ.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έχει να δώσει άλλο ένα

παιχνίδι για να κλείσει αήττητη τη σεζόν στην Bundesliga (εντός έδρας με την Αουγκσμπουργκ στις 18/5) ενώ οι γηπεδούχοι ήθελαν ένα βαθμό για να "κλειδώσουν" και μαθηματικά την παραμονή τους αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η αποβολή του Πάσλακ στο 15' έκανε ευκολότερα τα πράγματα για τη Λεβερκούζεν η οποία στο 41' πήρε προβάδισμα με τον ενώ στο 45' ο Μπονιφάς με πέναλτι πέτυχε το 2-0. Ο Αντλί στο 76' πέτυχε το 3-0, ο Στάνισιτς στο 86' σημείωσε το 4-0 και στο 90' ο Γκριμάλντο διαμόρφωσε το 5-0.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 2-0 από το πρώτο μέρος. Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά από νωρίς και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4' λεπτό με τον Ζβόναρεκ και εννιά λεπτά αργότερα ο Γκορέτσκα πέτυχε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

Η Μπάγερν κάπως έτσι άφησε πίσω της τον επεισοδιακό αποκλεισμό από το Champions League με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης και επέστρεψε και πάλι στη 2η θέση με 72 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής Άουγκσμπουργκ - Στουτγκάρδη 0-1 (48' Γκιρασί)
Κολωνία - Ουνιόν 3-2 (45' πέν. Κάιντς, 87' Τίγκες, 90+3' Ντάουνς / 15' Κνόχε, 19' πέν. Φόλαντ) Γκλάντμπαχ - Άιντραχτ 1-1 (9' Χακ / 35' Ντινά Εμπίμπ) Λειψία - Βέρντερ 1-1 (61' Σέσκο / 35' αυτ. Ζάιβαλντ) Φράιμπουργκ - Χάιντενχαϊμ 1-1 (29' Ντόαν / 37' Σέσα) Μάιντς - Ντόρτμουντ 3-0 (12' Μπαρέιρο, 19', 23' Λι) Ντάρμστατ - Χόφενχαϊμ 0-6 (2'-51' Μπέμπου, 6'-44' Μπέιερ, 22' Κάντεραμπεκ, 26' Καμπάκ) Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 2-0 (4' Ζβόρανεκ, 13' Γκορέτσκα) Μπόχουμ - Λεβερκούζεν 0-2 (41' Σικ, 45+2' Μπονιφάς, 76' Αντλί, 86' Στάνισιτς, 90+3' Γκριμάλντο) Το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής 18/05 16:30 Ντόρτμουντ- Ντάρμστατ 18/05 16:30 Ουνιόν - Φράιμπουργκ 18/05 16:30 Λεβερκούζεν - Άουγκσμπουργκ 18/05 16:30 Άιντραχτ - Λειψία 18/05 16:30 Βόλφσμπουργκ - Μάιντς 18/05 16:30 Χοφενχάιμ - Μπάγερν 18/05 16:30 Βέρντερ - Μπόχουμ 18/05 16:30 Στουτγκάρδη - Γκλάντμπαχ 18/05 16:30 Χαϊντενχάιμ - Κολωνία
Bundesliga, Πεντάρα, Λεβερκούζεν, Μπάγερν,Bundesliga, pentara, leverkouzen, bagern