Λαμία: Διέσυρε τον Απόλλωνα Λάρισας, πέρασε λόγω διαφοράς γκολ

18:23 20/12/2018 - Πηγή: In.gr

Στη διαφορά τερμάτων κρίθηκε η δεύτερη προνομιούχος θέση στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου με τη Λαμία να προκρίνεται, επειδή διέσυρε με 7-0 τον Απόλλωνα Λάρισας εκτός έδρας.

Μάλιστα, όταν η ΑΕΚ πέτυχε το 1-2 στην έδρα του Βόλου (και άρχισε να διαφαίνεται η ισοβαθμία) η ομάδα της Φθιώτιδας αντέδρασε στη Φιλιππούπολη σημειώνοντας έξι γκολ από το 64′ έως το

88′ με συνέπεια να μετατραπεί το 0-1 σε 0-7!

Οπότε μετά το Απόλλων Λάρισας – Λαμία 0-7 και ΒόλοςΑΕΚ 1-3 η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής (με την υποσημείωση ότι Λαμία και Βόλος είχαν έρθει ισόπαλοι στο μεταξύ τους παιχνίδι):

2ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕΚ 9 (9-2)
Λαμία 4 (9-3)
Βόλος 4 (7-5)
Απόλλων Λάρισας 0 (1-16)

Η Λαμία είχε προηγηθεί 0-1 από το 11′ με κεφαλιά του Ασίγκμπα και στο 18′ είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Επστάιν.
Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε… καταιγίδα από γκολ. Στο 64’ ο Μπουλούλης έκανε το 0-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Μπαράλες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 69’ ο Κωστίκας πέτυχε το τέταρτο γκολ της Λαμίας, η οποία στο 79’ έκανε το 0-5 με τον Τσούκαλο. Στο 81’ ο Ρόμανιτς σκόραρε για το 0-6, ενώ το τελικό 0-7 διαμόρφωσε ο Βασιλαντωνόπουλος με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 88′

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας: Μάντζαρης, Σκούρπα, Σουλιώτης, Κοντοές, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Ράμος, Λιτένας, Μπιμάι (46’ Κοντοθανάσης), Καμπέρης, Λουκάο (63’ Μπέικος)

Λαμία: Μελίσσας, Ασίγκμπα, Καρυπίδης (56’ Βασιλαντωνόπουλος), Αναστασιάδης, Παπαργυρίου (57’ Μπαράλες), Σκόνδρας, Μπουλούλης, Επστάιν, Καραγκούνης (67’ Κωστίκας), Ρόμανιτς, Τσούκαλος.