Μπαρτσελόνα – Μπιλμπάο 92-94 (παρ.)

18:18 12/1/2020 - Πηγή: In.gr

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι εκτυλίχθηκε στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Μπιλμπάο, με τους Βάσκους να περνούν από το «άντρο» των Καταλανών, επικρατώντας στην παράταση 94-92. Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Ντιλέινι.

Με το διπλό αυτό οι φιλοξενούμενοι έριξαν την Μπαρτσελόνα από την κορυφή της ACB, ενώ προκρίθηκαν στο Final-8 του Copa Del Rey. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα εντός έδρας  για την ομάδα του Πέσιτς, που προερχόταν από την ήττα από την Εφές Ανατολού

(94-92).

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι Καταλανοί που προηγήθηκαν 41-32 στην ανάπαυλα, αλλά στο δεύτερο μέρος άλλαξαν όλα. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού σημείωσε 30 πόντους στην τρίτη περίοδο και μπήκε στην τελευταία περίοδο ισόπαλη με την Μπαρτσελόνα (62-62).

Ο Λάμερς οδήγησε το ματς στην παράταση με φόλοου στην εκπνοή (84-84) και στην παράταση ο Ντιλέινι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου, έχοντας 1/3 βολές, 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Για τους θριαμβευτές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπουτέγι με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Λάμερς με 18, ο Μπράουν με 13 και ο Μαρτίνεθ με 12.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Μίροτιτς σημείωσε 24 και πήρε 9 ριμπάουντ, ο Ντιλέινι μέτρησε 15 και ο Χίγκινς 14, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 41-32, 62-62, 84-84 (κ.α.), 92-94 (παρ.).