Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Τη νίκησε και την γκρέμισε από την κορυφή

Με δύο γκολ του Όρτα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 την ΑΕΚ στην προτελευταία αγωνιστική των play off της Stoiximan Super League και την έριξε στη 2η θέση και στο -2 από τον ΠΑΟΚ,
ο οποίος την ίδια ώρα συνέτριψε με 4-1 τον Παναθηναϊκό. Το ματς άρχισε με τους «ερυθρόλευκους» να απειλούν στο 6′ με το σουτ του Φορτούνη και τον Αποστολόπουλο να μην μπορεί να κάνει την προβολή από κοντά, για να πάρουν στο επόμενο λεπτό πέναλτι οι «κιτρινόμαυροι» για ανατροπή του Λιβάι Γκαρσία από τον Τζολάκη, αλλά το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ και η απόφαση του διαιτητή άλλαξε. Λίγα λεπτά μετά, στο 11′, ο Ποντένσε πέρασε την κάθετη για τον Ελ Κααμπί, αλλά αυτός δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να νικήσει τον Στάνκοβιτς, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο 20′ με τη μπαλιά που έγινε στην πλάτη του Ντόη, αλλά ο Λιβάι Γκαρσία καθυστέρησε να εκτελέσει και τελικά ο Κάρμο καθάρισε. Στο 24′ ο […]
Ολυμπιακός – ΑΕΚ, 1-0, 65′, Όρτα,olybiakos – aek, 1-0, 65′, orta