Απόδραση από την Τρίπολη για τον ΠΑΟΚ, 1-0 τον Αστέρα

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε με πέναλτι του Βιεϊρίνια, ο Αστέρας είχε δοκάρι και τελικά οι Θεσσαλονικείς πέρασαν από την Τρίπολη, αφήνοντας πίσω την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο αγώνας άρχισε με διπλή ευκαιρία των Θεσσαλονικέων στο 2ο λεπτό, με τους Μιτρίτσα και Μουργκ, και συνεχίστηκε με τους Αρκάδες να απειλούν στο 18′ με τον Σίτο, ο οποίος ήταν σε καλή θέση αλλά έκανε κακό πλασέ. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στο γκολ με την κεφαλιά-ψαράκι του Καπίγια
που έφυγε άουτ, για να ακολουθήσει το γκολ των φιλοξενούμενων. Στο 26′ ο ΠΑΟΚ πήρε πέναλτι για πάτημα του Κανελλόπουλου στον Μπίσεσβαρ και ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Οταν επέστρεψαν από αυτά, ο Αστέρας πήρε τον έλεγχο και έψαξε την ισοφάριση, στην οποία θα μπορούσε να φτάσει στο 61′ αλλά ο Πασχαλάκης έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Μπαράλες. Το παιχνίδι ήταν πάντα ανοιχτό αφού ο ΠΑΟΚ δεν […]