Basket League: Με 100άρα καθάρισε ο Παναθηναϊκός το Λαύριο

Τη Δευτέρα (6/12) ο Ολυμπιακός είχε περάσει από τη Λάρισα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 101-70 και μία μέρα μετά ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να τον μιμηθεί και να σκοράρει κι αυτός περισσότερους από 100 πόντους, υποδεχόμενος το Λαύριο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επιβλήθηκε με 102-83 στο ΟΑΚΑ
και πήρε την 7η νίκη της σε 8 αγώνες, συνεχίζοντας χέρι-χέρι με τους ερυθρόλευκους στη βαθμολογία αλλά έχοντας το προβάδισμα μετά την εκτός έδρας νίκη στο ΣΕΦ. Με τον Νέντοβιτς να παίρνει μπρος μετά τα πρώτα 3 λεπτά του παιχνιδιού, οι πράσινοι έφυγαν με 11-3 και με 17-10 στο 6′, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά στη συνέχεια χάρη στις λύσεις που έδινε και ο Έβανς. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (29-16), δείχνοντας εξαρχής τις διαθέσεις τους. Τη διάθεσή του να παλέψει όσο μπορούσε, όμως, την έδειξε και το Λαύριο στο δεύτερο 10λεπτο, αφού με ένα σερί 13-0 κατάφερε να ισοφαρίσει 36-36 στο 16′, κρατώντας τους πράσινους χωρίς πόντο […]
Basket League, 100άρα, Παναθηναϊκός, Λαύριο,Basket League, 100ara, panathinaikos, lavrio