ATP Cup: Μπήκε ο Τσιτσιπάς και ήρθε η πρώτη νίκη για την Ελλάδα

Ανατροπή δεδομένων για τον Στέφανο Τσιτσιπά την πρώτη ημέρα του 2022, καθώς παρότι αποφάσισε να αποσυρθεί από το ATP Cup για να προστατεύσει τον χειρουργημένο του αγκώνα ενόψει του Australian Open, όμως τελικά απόφασισε να αγωνιστεί στο διπλό. Έτσι, μαζί με τον Περβολαράκη επικράτησαν των Χουρκάτζ και Ζιελίνσκι από την Πολωνία, οι οποίοι μετρούσαν δύο νίκες. Για το γόητρο (αλλά και πιθανή ισοβαθμία στην πορεία του ομίλου), το ελληνικό δίδυμο επικράτησε με 2-1 σετ
(6-4, 5-7, 10-8 σε 1 ώρα και 30 λεπτά) με τον Τσιτσιπά έστω και με αυτόν τον ανέλπιστο τρόπο, να κάνει ντεμπούτο στο 2022, με ματς στο διπλό. Στο δεύτερο σετ το ελληνικό δίδυμο είχε προβάδισμα 5-3 και σέρβιρε για το ματς, όμως δέχτηκε δύο απανωτά break με αποτέλεσμα οι Πολωνοί να πάρουν το σετ με 7-5 και να οδηγήσουν το ματς στο super tie break. Εκεί Τσιτσιπάς και Περβολαράκης πήραν προβάδισμα με 5-2 και 7-3 χάρη σε ένα mini break, αλλά οι αντίπαλοί τους με […]