22:57 16/10/2020 - Πηγή: NewsIt

Ο Ολυμπιακός νίκησε με ματς-θρίλερ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (85-82) στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της Euroleague, με τον Χάρισον να προκαλεί “έμφραγμα” στους Ισραηλινούς στην εκπνοή του αγώνα.

Με ένα τρίποντο… μαχαιριά του Χάρισον από τα 10 μέτρα στη λήξη του χρόνου, ο Ολυμπιακός πήρε πολύ

μεγάλη νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ και ανέβασε το ρεκόρ του σε 3-1 στη βαθμολογία της διοργάνωσης, ενώ οι Ισραηλινοί έμειναν στο 1-3. Εξαιρετικοί οι Μάρτιν (16 π., 8 ριμπ.), Βεζένκοφ (14 π. 4/5 τριπ.) και Σπανούλης (11 π.), ενώ από τους ηττημένους τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Χάντερ (15 π., 7 ριμπ.) και φυσικά ο Γουίλμπεκιν (18 π.) που παραλίγο να… πάρει ένα ματς μόνος του.

Tο ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όντας πολύ άστοχες και υποπίπτοντας σε λάθη, με αποτέλεσμα το πρώτο καλάθι να σημειωθεί μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα, με τον Έλις να “σπάει το ρόδι” για τους “ερυθρόλευκους”. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν στο παρκέ και βρήκαν εύκολα καλάθια φτάνοντας το σκορ στο 8-4, αλλά κάπου εκεί η περιφέρεια της Μακάμπι “ξύπνησε” και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας στο +7 την πρώτη περίοδο (15-22).

Η αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό με τελείως διαφορετική πεντάδα, Σπανούλη, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν και ένα γρήγορο 5-0 για το 20-22 που του έδωσε παλμό και ενέργεια. Σπανούλης, Χάρισον και Μάρτιν άλλαξαν ριζικά την εικόνα του αγώνα και το σκορ έγινε 31-26 στο 15′ με το “ερυθρόλευκο” σερί να είναι 16-4.

Την ίδια στιγμή η άμυνα των γηπεδούχων “στραγγάλιζε” τη Μακάμπι και στο 17′ το τρίποντο του Σλούκα ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (40-31) με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-40, καθώς ο Γουίλμπεκιν ηγήθηκε της μικρής αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων και τους κράτησε μέσα στο ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο σκορ, με τον Σάσα Βεζένκοφ να ηγείται της επίθεσης “πυροβολώντας” έξω από τα 6.75 μ. Από εκεί ήρθε η αρχική απάντηση της Μακάμπι, από την άμυνα η συνέχεια που δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, έδωσε ευκαιρία για τρέξιμο στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και έτσι πλησίασαν στο 61-58 στο 27′. Σε ίδια απόσταση έληξε το δεκάλεπτο, 69-66 για τον Ολυμπιακό αλλά με τη Μακάμπι να έχει καλή ευστοχία και να απειλεί ευθέως.

Στο 33′ η Μακάμπι έφερε το ματς στα ίσια, στο 71-71, με τον Ουίλμπεκιν να παίρνει τη φόρα που συνηθίζει στις τελευταίες περιόδους και το ματς να μετατρέπεται σε ρώσικη ρουλέτα. Μία σου και μία μου, αγκαλιασμένοι στο σκορ, ο Σπανούλης με μια… σπεσιαλιτέ έκανε το 82-79 στο 38’30”. Ακολούθησαν κακές επιθέσεις εκατέρωθεν, ο Τζόουνς πήγε στις βολές στα 11”, τις έχασε, αλλά χάθηκε και το ριμπάουντ του Ολυμπιακού και ο Ουίλμπεκιν με δραματικό τρόπο στα 7,6” με τρίποντο ισοφάρισε σε 82-82. Δύο φάουλ της Μακάμπι στα επόμενα λεπτά “ροκάνισαν το χρόνο και έμειναν 4” για την τελευταία επαναφορά με τον Ααρον Χάρισον να σηκώνεται από τα δέκα μέτρα και να πετυχαίνει το ανεπανάληπτο buzzer beater που χάρισε την 3η σερί νίκη στη διοργάνωση στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (2), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 6 (0/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 16 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (0/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουν, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς 5 (1), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (1), Γουίλμπεκιν 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Καλοϊάρο 7 (1), Χάντερ 15 (7/10 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 4, Μπλέιζερ 10 (2), Μπέντερ, Ζίζιτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη

To άρθρο Ολυμπιακός – Μακάμπι: Θρίαμβος σε νεκρό χρόνο! Ο “εκτελεστής” Χάρισον απογείωσε τους Πειραιώτες (video) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Ολυμπιακός – Μακάμπι, Θρίαμβος, “εκτελεστής” Χάρισον, Πειραιώτες,olybiakos – makabi, thriamvos, “ektelestis” charison, peiraiotes