Με σούπερ Μορέιρα η ΑΕΚ “λύγισε” τον ΠΑΟΚ

22:55 16/9/2020 - Πηγή: NewsIt

Ένα “ξέσπασμα” στο 4ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ, η οποία νίκησε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, με 80-69, σε φιλικό ματς προετοιμασίας, Σπουδαία εμφάνιση από τον Μορέιρα για την Ένωση

Η ΑΕΚ επικράτησε 80-69 του ΠΑΟΚ

σε φιλική αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, με την Ένωση να… αφηνιάζει επιθετικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το 30΄.

Στον επίλογο του αγώνα και ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες 56-56, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου απάντησε με επιμέρους σκορ 24-13, φτάνοντας άνετα στο τελικό σκορ, παρά τις απουσίες των Λοτζέσκι, Σλότερ και Γιάνκοβιτς. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Γιανίκ Μορέιρα με 22 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ, για τον οποίο δεν αγωνίστηκαν οι Κακλαμανάκης, Χέρντον, Παπασάβογλου, ξεχώρισε ο Ζερμέιν Λοβ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-15. 34-36, 56-56, 80-69

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 22 (15ρ.), Ράις 11 (2), Λάνγκφορντ 10, Ματσιούλις 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Κώστας Μέξας): Μπιτς 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Λοβ 12 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Τέρνερ 10, Μήτρου-Λονγκ 6.

To άρθρο Με σούπερ Μορέιρα η ΑΕΚ “λύγισε” τον ΠΑΟΚ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .