Formula 1: Ιστορική νίκη για τον Χάμιλτον! “Έπιασε” τον Σουμάχερ (video)

17:42 11/10/2020 - Πηγή: NewsIt

Ο Λούις Χάμιλτον συνεχίζει να γράφει τη δική του ιστορία στη Formula 1 και κατέκτησε την πρώτη θέση και στο γερμανικό γκραν πρι, που πραγματοποιήθηκε στην πίστα του Νίρμπουργκρινγκ.

Ήταν όμως μία ιστορική νίκη για τον Βρετανό παγκόσμιο πρωταθλητή της Mercedes, καθώς επρόκειτο για την 91η του στη Formula 1, με την οποία

και ισοφάρισε το ρεκόρ του Μίχαελ Σουμάχερ στις περισσότερες νίκες του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

BREAKING: Lewis Hamilton claims his 91st #F1 victory, equalling Michael Schumacher’s all-time record, at the #EifelGP

Sky Sports News (@SkySportsNews) October 11, 2020

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull, ενώ στο βάθρο “ανέβηκε” και ο τρίτος του αγώνα, ο Ντανιέλ Ρικιάρντο της Renault.

Your full classification after a memorable race at the ‘ring!

NINE teams score points! Including the first of the season for Grosjean and Giovinazzi