Copa America: Πρεμιέρα με νίκες για Βραζιλία και Κολομβία

09:48 14/6/2021 - Πηγή: NewsIt

Με το… δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Copa America η Βραζιλία, η οποία επικράτησε εύκολα της Βενεζουέλας με 3-0.

Η “σελεσάο” δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην αποδεκατισμένη ομάδα της Βενεζουέλας, η οποία έχει 14 θετικά κρούσματα κορονοϊού.

Το σκορ άνοιξε για τη Βραζιλία ο Μαρκίνιος στο 23ο λεπτό με κοντινό πλασέ, το 2-0 ήρθε με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 64ο λεπτό, ενώ ο Μπαρμπόσα στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο

άλλο παιχνίδι του δεύτερου ομίλου της διοργάνωσης, η Κολομβία επικράτησε του Ισημερινού με 1-0. Οι «καφετέρος» είχαν παθητικό ρόλο, με τον Ισημερινό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Χωρίς την μεγάλη φάση, ο αγώνας έφτασε στο 41ο λεπτό όπου οι Κολομβιανοί με το γκολ του Καρντόνα άνοιξαν το σκορ. Στην επανάληψη, ο Ισημερινός ήταν αυτός που είχε και πάλι τον πρώτο λόγο, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Οσπίνα.