Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος

00:37 24/9/2020 - Πηγή: NewsIt

Μία “ανάσα” από τους ομίλους του Champions League είναι η Ντιναμό Κιέβου, ενώ προβάδισμα πρόκρισης πήρε Φερεντσβάρος.

Με το ένα πόδι στους ομίλους του Champions League βρίσκεται η Ντιναμό Κιέβου, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Γάνδης με 2-1.

Η αποβολή του Μπέζους μέσα σε τέσσερα

λεπτά (50΄-53΄) στοίχισε στη βελγική ομάδα. Η Ντιναμό Κιέβου εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της και στο 79΄ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει με τον Ντε Πένια και να φύγει νικήτρια από το Βέλγιο.

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς στη Νορβηγία. Η Μόλντε και η Φερεντσβάρος αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, με τους Ούγγρους να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 7’ με πλασέ του Μπολί σε κενό τέρμα Στην επανάληψη έκαναν το 0-2 με ωραία κεφαλιά του Ουζόυνι, ωστόσο κάπου εκεί πήρε μπροστά η Μόλντε.

Στο 55’ ύστερα από κόρνερ ο Τζέιμς μείωσε με σκαστή κεφαλιά και δέκα λεπτά μετά ο Εϊκρεμ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα (2-2). Στο 83’ ο Ελινγκσεν με κεφαλιά έπειτα από μακρινό φάουλ ολοκλήρωσε την ανατροπή (3’2), αλλά στο 87’ ο Καρατίν σκόραρε για τους Ούγγρους και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τρίτη (29/09).

To άρθρο Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος δημοσιεύτηκε στο NewsIT .