Ηττα... με το ζόρι για τον Αρη από τη Μπάνβιτ

Προδομένος από τους διαιτητές, κυρίως αυτούς και από την τύχη, ο Αρης έφυγε από την Τουρκία ηττημένος με 95-94 στην παράταση από τη Μπάνβιτ. Τρομερό διαιτητικό λάθος στην εκπνοή του κανονικού αγώνα έδωσε δεύτερη ευκαιρία στους Τούρκους κλέβοντας τη νίκη από τον Αρη, τρομερό καλάθι στην εκπνοή της παράτασης από τον Ορελικ πέταξε... στα σκουπίδια μια απίστευτη ανατροπή 10-0 του Αρη σε 45'' στο φινάλε!!! Στο 9-2 πλέον οι Τούρκοι, στο 7-4 ο Αρης

και ουσιαστικός εκτός διεκδίκησης της δεύτερης θέσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο εμφάνισε σοβαρά προβλήματα για τον Αρη μέσα στη ρακέτα. Αμυντικά ήταν η αντιμετώπιση του Βίντμαρ, επιθετικά η αδυναμία εκδήλωσης επιθέσεων από κοντά που τον υποχρεώσε σε έναν... ανορθόδοξο πόλεμο.

Από το 0-3 με τρίποντο του Τζένκινς, η Μπάνβιτς πέρασε με 13-6 με σερί 13-3 στο 6' και ο Αρης κατάφερε να πλησιάσει σε 15-12 στο 7'40'' έχοντας 4/5 τρίποντα και 0/3 δίποντα. Στο 8' σκόραρε το πρώτο του δίποντο με τον Τσαϊρέλη και έφτασε στο 16-14, αλλά το ασταμάτητο δίδυμο Τσάπελ και Βίντμαρ έφερε τη Μπάνβιτ στο 21-16 του δεκαλέπτου και όταν στην παρέα τους προστέθηκε και ο Θίοντορ, ήρθε το 5-0 μέχρι το 11' και το +10, των Τούρκων, με το 26-16 να αναγκάζει τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ.

Τα δεινά του Αρη δεν διορθώθηκαν, τουλάχιστον όχι στην άμυνα, αφού μπορεί να βρέθηκε ο δρόμος προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά η Μπάνβιτ έβρισκε με κάθε δυνατό τρόπο αυτόν προς το καλάθι του Αρη και στο 13' η διαφορά ήταν στους 11 πόντους, το σκορ στο 31-20 και ο Αρης είχε κάνει ήδη 10 λάθη, ενδεικτικό της συνολικής του δυσλειτουργίας.

Ο Πρίφτης έριξε στο παρκέ τον Μπάκνερ για να θωρακίσει την ρακέτα, ο Ντρακγίσεβιτς έινωθε "ζεστός" και πήε τις επιθέσεις και με αυτόν να φτάνει τους 12 πόντους, ο Αρης στο 16' μείωσε σε 33-30, κυρίως έχοντας βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία. Το καλό αποδείχτηκε πρόσκαιρο όμως για τον Αρη. Η επάνοδος στο αρκέ του Βίντμαρ, αλλά κυρίως η προσθήκη του διαμόνιου Κορκμάζ, ο οποίος σκόραρε δέκα γρήγορους πόντους, έφερε την Μπάνβιτ εκ νέου σε διψήφια διαφορά, με το 45-34 στο 19' να επιβεβαιώνει την σαφή κυριαρχία των Τούρκων στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Η λήξη αυτού βρήκε την Μπάνβιτ στο 45-38 και τον Αρη να έχει πολλά να διορθώσει.

Ο Κάμινγκς μπήκε... τσατισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, με συνεχόμενους δικούς του πόντους "έχτισε" ένα σερί 5-0 του Αρη μέχρι το 22', το οποίο με.. διακοπή ήταν 9-0 και τον έφερε σε απόσταση σουτ, 45-43, από το 45-34 του 18ου λεπτού. Οι Τούρκοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα, φτάνοτας στο 50-43, αλλά ο ασταμάτητος σε αυτή την περίοδο Κάμινγκς έφερε στο 26' και πάλι τον Αρη στο -2, στο 52-50 και κάνοντας σαφές ότι θα... πούλαγε ακριβά το τομάρι του. Στο 27' ο Καββαδάς με μακρινό σουτ ισοφάρισε σε 52-52, με τον Αρη να έχει βρει ρυθμό μέσα από την άμυνά του που μέχρι εκείνο το σημείο είχε δεχτεί μόνο 7 πόντους.

Το δεκάλεπτο έληξε με 62-57 για τη Μπάνβιτ που είδε τον Θίοντορ με προσωπικές ενέργειες να της δίνει τις λύσεις που έψαχνε στα τελευταία λεπτά και με την έναρξη της τελευταίας περιόδο ήρθε και πάλι ο Κορκμάζ να κρατήσει την Μπάνβιτ όρθια, σε θέση οδηγού και να μην επιτρέπει στον Αρη να πάρει το ένα προβάδισμα που έψαχνε για ψυχολογικούς λόγους.

Ο Αρης με σταθερά καλή άμυνα και νμε τον Καββαδά να έχει αναχθεί σε... ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας, στο 34' έφτασε για μία ακόμα φορά σε απόσταση αναπνοής, στο 67-66 με καλάθι του ανεβασμένου Τζένκινς, και στο 36' ήρθε το 70-70 πριν ο "ψυχρός" Κορκμάζ όμως ευστοχήσει σε ένα ακόμα τρίποντο για το 73-70.

Το προσπέρασμα που έψαχνε ο Αρης ήρθε στο 37'30'' με τρίποντο του Κάμινγκς να κάνει το 73-75. Ο Αμερικανός είχε πέντε σερί πόντους και γενικά ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και έφερνε τον Αρη σε θέση οδηγού σε ένα καθοριστικό σημείο. Στο 38'30'' ο Τζένκινς έφερε τον Αρη στο πολύτιμο +4, με το 73-77 και στα 53'' ο Κάμινγκς πήγε στις βολές και διεύρυνε το προβάδισμα του Αρη στο 73-78 με 1/2.

Στα 14'' με το σκορ στο 75-78 ο Θίοντορ πήγε για γκολ φάουλ, δεν έβαλε το... γκολ και του έμειναν οι δύο βολές από το φάουλ του Ζάρα, που στην προηγούμενη επίθεση είχε αστοχήσει σε τρίποντο. Μέσα και οι δύο για το 77-78, κακή επαναφορά για τον Αρη, με τον Κάμινγκς να σώζει τη μπάλα, τυς διαιτητές να δίνουν τζάμπολ, με την κατοχή πάλι για τον Αρη. Φάουλ στον Τζένκινς στα 6,8'', μέσα και οι δύο για το 77-80 και πολύ γρήγορα το φάουλ από τον Τζένκινς. Βολές από τον Θίοντορ για το 78-80 και την εσκεμμένη αστοχία στη δεύτερη, διεκδκικούμενο ριμπάουντ με ξεκάθαρο φάουλ υπέρ του Αρη που όμως με... μαγικό τρόπο μετράπηκε σε άουτ για τη Μπάνβιτ!

Η επαναφορά ήταν καλή, με τον Ορελικ να βάζει το καλάθι και να παίρνει και το φάουλ, πέμπτο του Κάμινγκς, στο 80-80. Βολή έξω και παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα εκτός των άλλων να έχει 36-7 βολές για την Μπάνβιτ!

Χωρίς το "μυαλό" του ο Αρης και με την ψυχολογία να έχει πάει με... το έτσι θέλω στην πλευρά των γηπεδούχων, οι Τούρκοι έφτασαν στο 43'45'' στο +9, 93-84 δείχνοντας έτοιμοι να πανηγυρίσουν και την κάλυψη της διαφορά των έξι πόντων. Ο Αρης όμως έκανε τα απίστευτα. Πίεσε στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και στα 26'' με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς βρέθηκε μπροστά με 94-93, έχοντας κάνει σερί 10-0 σε λιγότερο από ένα λεπτό!!! 1,7 δευτερόλεπτο για την επαναφορά και πάλι ο Ορελικ έκανε το σουτ, μέσα, οι διαιτητές στο άμεσο ριπλέι, το κατακύρωσαν και το 95-94 ήρθε για τη Μπάνβιτ.

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3(1), Γκοκάλπ, Ορελικ 17(3), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9(1), Κορκμάζ 20(4), Θίοντορ 22(1)

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18(2), Κάμινγκς 19(4), Ζάρας 12(2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5(1), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 20(3)

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.