Επικός Ουέστμπρουκ, νικητής ο Χάρντεν! (videos)

Τι κι αν ο Ράσελ Ουέστμπρουκ άγγιξε την... 50άρα; Οι Χιούστον Ρόκετς ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν το ροζ φύλλο κόντρα στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με κορυφαίο τον Τζέιμς Χάρντεν.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Ντιτρόιτ, όπου οι Πίστονς λύγισαν τους Σάρλοτ Χόρνετς, ενώ οι Σαν Αντόνιο Σπερς επέστρεψαν στις επιβλητικές εκτός έδρας εμφανίσεις, διαλύοντας τους Ντένβερ Νάγκετς.

Ανάλυση:

Συναρπαστικός αγώνας έλαβε χώρα στο "Toyota Center", όπου οι Χιούστον Ρόκετς έφτασαν δια πυρός και σιδήρου στην επικράτηση επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 118-116!

Ο Νενέ Ιλάριο ήταν ο ήρωας του αγώνα, καθώς εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική πάσα του Τζέιμς Χάρντεν, κερδίζοντας φάουλ σε προσπάθεια για κάρφωμα και με 2/2 ελεύθερες βολές "έγραψε" το τελικό σκορ.

Λίγο νωρίτερα, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε προσπαθήσει να κρίνει εκείνος το ματς, αλλά βιάστηκε να το πετύχει, αστοχώντας στα 3.8'' πριν το φινάλε. Έτσι, έχασε ένα ακόμη κρίσιμο σουτ στην καριέρα του και πήρε στράφι η απίστευτή του εμφάνιση με 49 πόντους (!), 8/15 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Χάρντεν ήταν ο κορυφαίος με 26 πόντους, 12 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν ο Έρικ Γκόρντον με 22 πόντους και ο καθοριστικός στην τελευταία φάση Νενέ Ιλάριο με 18 πόντους.

Οι γνωστοί, καλοί Σπερς είναι εδώ! Η ομάδα του Σαν Αντόνιο έκανε σπουδαία εμφάνιση, με μεγάλη διάρκεια στο Ντένβερ, συντρίβοντας τους Νάγκετς με 127-99.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ σταμάτησε στους 28 πόντους και τον ακολούθησε ο Καουάι Λέοναρντ με 24 πόντους. Τη "σφραγίδα" του έβαλε και ο εξαιρετικά εύστοχος Τόνι Πάρκερ με 21 πόντους (10/11 σουτ εντός πεδιάς) και 9 ασίστ, ενώ ο Πάου Γκασόλ πρόσθεσε 17 πόντους με 7/8 προσπάθειες εντός πεδιάς.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Όρεγκον, όπου οι Λος Άντζελες Λέικερς ξεκίνησαν εξαιρετικά, αλλά... ξεφούσκωσαν στο δεύτερο ημίχρονο, με συνέπεια να υποταχθούν στους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: 109-118!

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ ήταν και πάλι αρχισκόρερ για τους Μπλέιζερς, έχοντας αυτή τη φορά τα στηρίγματα του Ντάμιαν Λίλαρντ που επέστρεψε με 21 πόντους και του Ίβαν Τέρνερ (20 πόντοι με 7/11 σουτ).

Συναρπαστική εξέλιξη είχε η μονομαχία των Ντιτρόιτ Πίστονς με τους Σάρλοτ Χόρνετς, όπου οι Πίστονς επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 115-114.

Ο Σπένσερ Χόουζ ισοφάρισε με τρίποντο στα 8'' πριν το τέλος και ακολούθησαν 2/2 βολές του Ρέτζι Τζάκσον και μια απίστευτη έμπνευση του Μάρκο Μπελινέλι για το buzzer-beater της χρονιάς, που δεν έπιασε τελικά τόπο και κατέληξε σε μία βολή για το τελικό σκορ.