Έπαιξε με την φωτιά ο Άρης (vid)

Ύστερα από μεγάλη περιπέτεια ο Άρης κατάφερε να προκριθεί στους "16" του Champions League, παρά την ήττα του με 81-70 από την Στρασμπούρ. Το +19 που κουβαλούσε από το Αλεξάνδρειο απόδειχθηκε μεγάλο εμπόδιο για τους Γάλλους, οι οποίοι αν και προηγήθηκαν με 22 πόντους (66-44), δεν μπόρεσαν να αποκλείσουν τους Θεσσαλονικείς. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η Βιλερμπάν!

Ο Θοδωρής Ζάρας ήταν τρομερός

στην τέταρτη περίοδο και τελείωσε το ματς με 19 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο Κάμινγκς με 14. Σημαντική προσφορά του Γιάνκοβιτς (11π.) που κράτησε τον Άρη στις δύσκολες στιγμές. Για τους Γάλλους ο Έρβινγκ Γουόκερ είχε 19 πόντους με 4/6 τρίποντα ενώ ο Φρανκ Ντιλίκινα σταμάτησε στους 15. 22/59 σουτ ο Άρης, 9/19 βολές η Στρασμπούρ!

Το φιλμ του αγώνα

Για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν οι Σλότερ, Λακόμπ, Ντιλίκινα, Λελούπ και Ζάιτε ενώ για ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε τους Τζένκινς, Ξανθόπουλο, Κάμινγκς, Ντραγκίσεβιτς και Καββαδά.

Η Στρασμπούρ έπιασε στον ύπνο τον Άρη και προηγήθηκε 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Γάλλοι ήταν απόλυτα εύστοχοι στις προσπάθειές τους (4/4 δίποντα) ενώ το τρίποντο δια χειρός Ντιλίκινα έκανε το σκορ 11-4, με τον Τζένκινς να έχει μειώσει προσωρινά. Ο Ντραγκίσεβιτς πέτυχε 4 σερί πόντους που έφεραν τον Άρη στο -3, 11-8, αλλά το δεύτερο τρίποντο των γηπεδούχων στο ματς, από τον Μέρφι, διαμόρφωσε το 14-8. Το κακό για τους Θεσσαλονικές ήταν ότι οι Γάλλοι φαίνονταν να «ζεσταίνονται» και να βρίσκουν ρυθμό. Ο Γουόκερ έκανε το 17-10, μετά τους πρώτους πόντους του Γκόρντον. Η πρώτη περίοδος έληξε 19-11, με τον Άρη να μην έχει μπει ακόμη στον αγώνα.

Ένας από τους παίκτες που σίγουρα θα απασχολήσει το μπασκετικό κοινό στο άμεσο μέλλον, ο Ντιλίκινα, έκανε το 22-11. Ο Γιάνκοβιτς κάρφωσε δυναμικά, σε έναν σημάδι αντίδρασης του Άρη αλλά ο Γουόκερ με νέο τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 12, 25-13. Έπαιζε με την φωτιά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που θυμίζουμε πως είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς με +19 (71-52). Εκ νέου κάρφωμα για τον Άρη, με τον Τζάκσον και τρίποντο από τον Ζάρα, για να γίνει το σκορ 25-18. Στο 15’ η Στρασμπούρ κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους (32-22), την ώρα που η ελληνική ομάδα έψαχνε ακόμα τα πατήματά της. Οι παίκτες του Άρη πήγαιναν αναγκαστικά στην επαφή, για να περιορίσουν τα εύκολα καλάθια των Γάλλων, με αποτέλεσμα ήδη από το 16’ να έχουν συμπληρώσει τα 5 ομαδικά φάουλ. Με δύομισι λεπτά για το ημίχρονο, οι Γάλλοι έφτασαν στην μεγαλύτερη διαφορά, 39-26, και καλόβλεπαν το σκορ του «Nick Galis Hall». Το πρώτο εικοσάλεπτο έκλεισε στο 39-28.

Ο Άρης πλήρωνε την αστοχία του μέχρι στιγμής (10/29 σουτ) ενώ και τα 7 λάθη ήταν αρκετά για ένα ημίχρονο.

Ο Γιάνκοβιτς πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου πριν απαντήσει ο Σλότερ για το 42-31. Αν το σκορ έμενε σε μονοψήφια επίπεδα ο Άρης δεν θα είχε κανένα πρόβλημα. Ωστόσο ο Λελούπ είχε διαφορετική γνώμη και στο 24’ έκανε το 48-35. Η συνέχεια ήταν άσχημη για τους «κίτρινους» που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν την Στρασμπούρ, που ξέφυγε με 17 πόντους, 58-41, αγγίζοντας την διαφορά του πρώτου αγώνα. Κακή εμφάνιση για τους περισσότερους παίκτες με τον Γιάνκοβιτς να παλεύει, έχοντας 9 πόντους με τον Τζάκσον να ακολουθεί με 7. Χωρίς να έχει πιάσει τρομερή απόδοση, η ομάδα του Βενσάν Κολέ έδειχνε έτοιμη να αποκλείσει τον Άρη, παρά το αβαντάζ που είχαν οι Θεσαλονικείς. Ο Ζάρας με τρίποντο ψυχολογίας στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου ισοφάρισε την διαφορά του πρώτου ματς (63-44).

Ο Ντιλίκινα έφτασε τους 15 πόντους, με τρίποντο για το 66-44, πριν ο Ζάρας μειώσει στους 20. Κάθε καλάθι μετρούσε πλέον και ο Κάμινγκς πέτυχε πολύτιμο γκολ-φάουλ για το 67-49. Η Στρασμπούρ όμως δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει το προβάδισμα. Ο Ζάρας με τον Κάμινγκς έκαναν ό,τι μπορούσαν, παίρνοντας προσπάθειες. Εκ νέου έμμεσο τρίποντο από τον Αμερικανό για το 72-54 και το -18! Δραματικά αναμένονταν τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα. Ο Ζάρας κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων και, έχοντας 3/3, κατέβασε στους 15 και έπειτα πέτυχε λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 72-59! Ο Άρης είχε βελτιώσει την άμυνα του και έτρεχε σερί 15-9, έχοντας ανακάμψει στον αγώνα. Ο Ξανθόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα δύομισι λεπτά για το τέλος (73-62).Η συνέχεια ανήκε στον Γουόκερ που σημείωσε 5 σερί πόντους για το 78-62. Ο αγώνας στο τελευταίο λεπτό βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού. Ο Ζάρας που ήταν τρομερός στην τέταρτη περίοδο (19π.) μείωσε στους 14, 78-64. Ο Λελούπ πέτυχε τρίποντο για το 81-64 αλλά ο Γιάνκοβιτς ήταν ψύχραιμος στις βολές που ακολούθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-28, 63-44, 81-70

Στρασμπούρ (Κολέ): Λακόμπ 8, Σλότερ 13(3), Λελούπ 8(2), Γουόκερ 19(4), Ζάιτε 5, Κορτάλ 5, Μέρφι 8(2), Ντιλίκινα 15(3).

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 7, Ξανθόπουλος 3(1), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 6, Κάμινγκς 14, Ζάρας 19(2), Μούρτος, Σίμτσακ 2, Γκόρντον 2, Γιάνκοβιτς 11(1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 4.