Έβαλε ο Κώστας Φορτούνης το καλύτερο γκολ στη σύγχρονη ιστορία της Εθνικής;

20:10 12/6/2019 - Πηγή: Contra

Μέσα στη... μαυρίλα της εθνικής ομάδας, το γκολ του Κώστα Φορτούνη απέναντι στην Αρμενία ήταν ίσως ο μοναδικός λόγος για να χειροκροτήσεις. Με τον Σιώπη να έχει αποχωρήσει τραυματίας λίγα λεπτά μετά την είσοδο του, την Ελλάδα να έχει κλείσει τις αλλαγές της και το σκορ ήδη στο 1-3 για τους Αρμένιους, στο τελευταίο δεκάλεπτο η εθνική μας ομάδα έψαχνε ένα θαύμα για να πάρει κάτι από το ματς. Κάπου εκεί, ο Κώστας Φορτούνης έδωσε

ελπίδες σκοράροντας ένα φανταστικό τέρμα.

Ο διεθνής μέσος πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, απέφυγε εκπληκτικά τον αντίπαλο γκολκίπερ και πλάσαρε με το αριστερό μειώνοντας στο τελικό 2-3 στο ΟΑΚΑ, που φέρνει το αντιπροσωπευτικό ματς συγκρότημα προ ραγδαίων εξελίξεων.

Με αυτό το γκολ, ο Κώστας Φορτούνης μπήκε σε ένα άτυπο hall of fame με τα ομορφότερα τέρματα που έχει πετύχει η Ελλάδα στην νεότερη ιστορία της, τουλάχιστον από το 2000 και μετά. Για πολλούς μάλιστα ίσως να είναι και το καλύτερο γκολ της εθνικής ομάδας σε αυτό το διάστημα. Θυμηθείτε κορυφαία γκολ της Ελλάδας και κάντε τις συγκρίσεις: