Βαριά ήττα της Εθνικής Γυναικών από Γερμανία (0-5)

23:59 8/10/2019 - Πηγή: To10.gr

Άσχημα πρεμιέρα για την Εθνική γυναικών, με τα κορίτσια του Αντώνη Πριονά, να «υποκλίνονται» στην ανωτερότητα της Γερμανίας, η οποία επικράτησε 5-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το εμπόδιο βέβαια της Γερμανίας ήταν πολύ υψηλό, καθώς η αντίπαλος είναι η δευτεραθλήτρια κόσμου. Η αναμέτρηση διεξήχθη στα πλαίσια των προκριματικών του Euro 2021.

Η Ποπ άνοιξε το σκορ για τις φιλοξενούμενες στο 33’ ενώ η Όμπερντορφ έγραψε το 2-0 στο 40ο λεπτό.

Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία,

με τις Ελληνίδες να δέχονται τρία τέρματα ακόμα. Η Στάρκε έκανε το 3-0 στο 66’, η Μπρέμερ το 4-0 στο 75’ και η Μπουλ έκλεισε το δείχτη του σκορ στο 90 λεπτό, για το τελικό 5-0 των φιλοξενούμενων.

Την επόμενη αγωνιστική η Ελλάδα αντιμετωπίζει το Μαυροβούνιο εκτός έδρας (06/11) και στη συνεχεία την Ιρλανδία (12/11).

Ελλάδα (Αντώνης Πριονάς): Παπακωνσταντίνου, Κυνοσίδου (73′ Σαρρή), Γκάτσου (70′ Παράσχου), Κακαμπούκη, Σιδηρά (83′ Δημητρίου), Κογκούλη, Χατζηγιαννίδου, Μωραΐτου, Μάρκου, Χατζηνικολάου, Κοκοβιάδου

Γερμανία (Μαρτίνα Βος – Τέκλενμπουργκ): Φρομς, Όμπερντορφ, Μαροτσάν, Ποπ, Ντέμπριτς, Έλσιγκ (63′ Γκβιν), Ντάλμαν (46′ Στάρκε), Λόιπολτς, Μπουλ, Μαγκούλ, Κνάακ (59′ Μπρέμερ)