Στο VAR ο Κουμπαράκης – Έδειξε σωστά «παίζετε» (vid)

23:35 24/8/2019 - Πηγή: To10.gr

Στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με τον Αστέρα στο Γ. Καραϊσκάκης, για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στη Superleague, ο Πασαλίδης μετά από εκτέλεση φάουλ, είδε την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, σε μια φάση που ο Μπαράλες διαμαρτυρήθηκε για αντικανονικό μαρκάρισμα από τον Έλ Αραμπί.

Ο άρχων του αγώνα, Στέφανος Κουμπαράκης, ειδοποιήθηκε από τους υπευθύνους του VAR, να πάει ο ίδιος να τσεκάρει τη φάση, και

μετά από περίπου τρία λεπτά διαβουλεύσεων και ενδελεχούς εξέτασης της φάσης, ο Έλληνας ρέφερι έκρινε ότι δεν έχει γίνει παράβαση στον φορ των Αρκάδων, ως εκ τούτου έδειξε «παίζετε».

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο διαιτητής πήγε στο VAR και μετά από την εξέταση των ριπλέι αποφάνθηκε ότι δεν υπήρχε κάποια παράβαση από τον Ελ Αραμπί πάνω στον παίκτη του Αστέρα Τρίπολης. Ετσι, το παιχνίδι συνεχίστηκε, με τον Ολυμπιακό τελικά να παίρνει τη νίκη με 1-0 και να μπαίνει με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα.