Όταν οι ελληνικές ομάδες παίζουν στη Μεγαλόνησο (vids)

17:16 1/8/2019 - Πηγή: To10.gr

Η δεύτερη πράξη της σκηνής του β’ προκριματικού γύρου του Europa League ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Άρη, παίζεται στην Κύπρο με τις δύο ομάδες να έχουν μείνει στο 0-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Ο Άρης δεν κατάφερε να σκοράρει στο «Κλ.Βικελίδης», ενώ και η ΑΕΛ είχε την

ευκαιρία να πετύχει ένα πολύτιμο τέρμα.

Αφού λοιπόν έγινε των… δοκαριών, οι δύο ομάδες καλούνται να «λύσουν τις διαφορές τους» με ένα πονηρό  0-0 στη πλάτη τους. Το σενάριο όμως επαναλαμβάνεται. Επεισόδιο «33» στην ταινία με όνομα «Οι ελληνοκυπριακές μάχες στην Ευρώπη».

Με μία αναδρομή στο παρελθόν to10.gr σας παρουσιάζει τους σημαντικότερους αγώνες μεταξύ των συλλόγων των δύο χωρών.

Οι αγώνες αρκετοί, το διακύβευμα της νίκης ακόμα μεγαλύτερο, ιδιαίτερα το σημερινό, καθώς ο Άρης επιβάλλεται να φέρει βαθμούς πίσω στην Ελλάδα, προκειμένου να περάσουμε την Κύπρο στο ranking της Uefa.

Στις 32 μέχρι τώρα αναμετρήσεις οι ελληνικές ομάδες μετρούν 15 νίκες, οι κυπριακές 10, ενώ επτά παιχνίδια έχουν ολοκληρωθεί χωρίς νικητή.

Η καταλυτική σεζόν του πρώτου επεισοδίου, ήταν το 1965-66, όταν Ομόνοια και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν για το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το πρώτο «διπλό» από τη Μεγαλόνησο (0-1), ενώ το 1-1 στο «Γ.Καραϊσκάκης» τους έστειλε στην επόμενη φάση.

Να σημειωθεί πως οι Πειραιώτες έχουν αντιμετωπίσει τις περισσότερες φορές από κάθε άλλη ελληνική ομάδα κυπριακούς συλλόγους (ΑΠΟΕΛ, Ανόρθωση, Ομόνοια), με απολογισμό τέσσερις νίκες, τρεις ήττες και μία ισοπαλία.

Ο ΑΠΟΕΛ είναι η πιο επιτυχημένη ομάδα της Κύπρου στις μεταξύ μας μονομαχίες, καθώς έχει προσφέρει στη Κύπρο έξι νίκες (απέναντι σε Ολυμπιακό, Ηρακλή, Αστέρα Τρίπολης) και τρεις ισοπαλίες σε σύνολο 12 αγώνων!

H AEK έχει βρεθεί αντιμέτωπη μονάχα με τον ΑΠΟΕΛ και την Ομόνοια και μετρά δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία εντός έδρας ήττα. Ο Παναθηναϊκός με τη σειρά του έχει αγωνιστεί κόντρα στην Ανόρθωση και την Ομόνοια με απολογισμό μία ήττα και τρεις νίκες!

Από τις ομάδες της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ έχει βρει στον δρόμο του μόνο την Ομόνοια για το Πρωταθλητριών το 1976, έχοντας μία νίκη στη Λευκωσία και μία ισοπαλία στην «Τούμπα».

Οι φίλοι του Ηρακλή έχουν αρκετές αναμνήσεις με ομάδες της Κύπρου. Ο «Γηραιός» βρήκε τον «κακό του δαίμονα» στη Λευκωσία, αφού σε τέσσερις αγώνες με τον ΑΠΟΕΛ μέτρησε τρεις ήττες και μία ισοπαλία, ενώ με την Ανόρθωση δέχτηκε ακόμα μία ήττα, πέτυχε όμως την παρθενική του νίκη κόντρα σε ομάδες της Μεγαλονήσου!

Λίγοι θα θυμούνται τις καρποφόρες προσπάθειες του Πανιωνίου και του ΟΦΗ απέναντι σε Απόλλων Λεμεσού και στη Νέα Σαλαμίνα αντίστοιχα. Οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν δύο φορές τη σεζόν 1998-99 για το Κύπελλο Κυπελλούχων, ενώ οι Κρητικοί πέτυχαν και αυτοί τη νίκη τρία χρόνια νωρίτερα για το Κύπελλο Ιντερτότο!

Τέλος ο Αστέρας Τρίπολης, σε μία άκρως επιτυχημένη σεζόν (2015-16) , με την συμμετοχή του στους ομίλους του Europa League, μοιράστηκε από μία νίκη με τον ΑΠΟΕΛ.

Οι σημαντικότερες «ελληνοκυπριακές μάχες» στη Μεγαλόνησο:

1965-66 – Α’ γύρος Κύπελλο Κυπελλούχων / Ομόνοια – Ολυμπιακός 0-1 (5′ Μποτίνος):

Η πρώτη ελληνοκυπριακή μάχη στην ιστορία των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων. Οι ερυθρόλευκοι ευτύχησαν να σκοράρουν νωρίς με τον Μποτίνο και να αποδράσουν από τη Λευκωσία με το σπουδαίο «διπλό». Στη συνέχεια έμειναν στο 1-1 στο Φάληρο και προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο, όπου αντιμετώπισαν τη Γουεστ Χαμ.

1998-99 – Β’ προκ. φάση Champions League/ Ανόρθωση – Ολυμπιακός 2-4 (39′ Μιχάιλοβιτς, 80′ Κρισμάρεβιτς – 48′ Γεωργάτος, 60′, 87′ Τζόρτζεβιτς, 90′ Γκόγκιτς):

Το δεύτερο παιχνίδι της δεύτερης προκριματικής φάσης του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει στο ΟΑΚΑ με 2-1 και έπρεπε να είναι προσεκτικοί, ενόψει της ρεβάνς. Ο Μιχαίλοβιτς άνοιξε το σκορ στο 39′, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Ο Γεωργάτος ισοφάρισε (48′) και ο Τζόρτζεβιτς ανέτρεψε τελείως το παιχνίδι 12 λεπτά αργότερα. Ο Κρισμάρεβιτς ισοφάρισε σε 2-2 διατηρώντας τις ελπίδες της Ανόρθωσης, όμως τόσο ο «Τζόλε» στο 87′ όσο και ο «Γερογκόκιτς» τρία λεπτά αργότερα έβαλαν τη σφραγίδα τους στον «ερυθρόλευκο θρίαμβο».

1988-89 -Α’ γύρος Κύπελλο Κυπελλούχων / Ομόνοια-ΠΑΟ 0-1 (Μαυρίδης)

Οι «πράσινοι» ταξιδεύουν στη Λευκωσία για το πρώτο παιχνίδι του Α’ προκριματικού γύρου του Κυπέλλου Κυπελλούχων. Ο Μαυρίδης σκοράρει με κεφαλιά και ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει μία πολύτιμη νίκη στον δρόμο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Μπορεί ο Σαραβάκος να αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως το «τριφύλλι» επικράτησε και στην Αθήνα, αυτή τη φορά με 2-0 και απέκλεισε του Κύπριους.

2002-03-Γ’ Προκριματικός Τσάμπιονς Λιγκ-Α’ Παιχνίδι/ ΑΠΟΕΛ- ΑΕΚ 2-3 (Ουζουνίδης 23′, Μπορμπόκης 44′, 47′, Μαλέκος (πεν.) 91′, Νικολαΐδης 93′)

Η τρίτη συνάντηση της «Ένωσης» με τον ΑΠΟΕΛ έπειτα από δέκα ολόκληρα χρόνια επιφύλασσε ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι. Το πρώτο παιχνίδι στην Κύπρο και ο Ουζουνίδης ανοίγει το σκορ κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Μπορμπόκης ως απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς πετυχαίνει δύο τέρματα σε διάστημα τριών λεπτών (44′ και 47′) και το φέρνει «τούμπα».

Ο Μαλέκος ισοφάρισε δίνοντας ελπίδες στην Κυπριακή ομάδα, όμως ο Ντέμης Νικολαΐδης στην εκπνοή του ματς ολοκληρώνει μία επική βραδιά στο «ΓΣΠ». Στη ρεβάνς της «Ν.Φιλαδέλφειας» η ΑΕΚ «κλείδωσε» την πρόκριση στους ομίλους με το τελικό 1-0.

1976-77 Α’ Γύρος Κυπέλλου Πρωταθλητριών/ Ομόνοια-ΠΑΟΚ 0-2 (Κούδας 37′, Σαράφης 87′):

Το πρώτο από τα δύο συνολικά παιχνίδια του «δικεφάλου του Βορρά» με κυπριακούς συλλόγους. Ο ΠΑΟΚ έχει εύκολο έργο κόντρα στην Ομόνοια, δείχνοντας ανωτερότητα.

Ο Κούδας σκοράρει στο 37ο λεπτό και ο Σαράφης βάζει την πινελιά του λίγο πριν την ολοκλήρωση των 90 λεπτών, για να φύγει η ομάδα του με το σπουδαίο «διπλό».

Το μόνο που κατάφερε η Ομόνοια, ήταν να αποσπάσει ισοπαλία (1-1) στην «Τούμπα» και αποκλείστηκε από τον επόμενο γύρο.

2008-09 Γ’ Προκριματικός Γύρος Champions League- Α’ παιχνίδι/ Ανόρθωση-Ολυμπιακός 3-0 (Τοροσδίδης (αυτ.) 5′, Σόσιν 18′, Λαμπάν 86′):

Οι «ερυθρόλευκοι» ταξιδεύουν στη Κύπρο με πολλές φιλοδοξίες, μετά και την πρόσληψη του Ερνέστο Βαλβέρδε στην τεχνική ηγεσία.

Η Ανόρθωση παρουσιάζεται εξαιρετική, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου και πέτυχε δύο τέρματα με τον Τοροσίδη να «εκτελεί» άθελά του την ομάδα του (5′)  και το Σόσιν να κάνει το 2-0 στο 18′.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι αποκρούσεις του γκολκίπερ των πρωταθλητών Κύπρου, αλλά και το χαμένο πέναλτι του Μήτρογλου, έφεραν την ολική καταστροφή.

Στο 86ο λεπτό ο Λαμπάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόβατς για το 3-0 και μείωσε αρκετά τις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στους ομίλους, κάτι που επαληθεύθηκε όταν στη ρεβάνς του Φαλήρου οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μόνο ένα τέρμα.

2008-09 2η αγωνιστική Ομίλων Champions League/ Ανόρθωση- ΠΑΟ 3-1 (Σαριέγκι (αυτ.) 10′, Ντοπρασίνοβιτς 15′, Σαλπιγγίδης (πεν.) 28′, Χάουαρ 78′):

Η δεύτερη αγωνιστική του Champions League έκρυβε μία μεγάλη έκπληξη τόσο για τους Έλληνες όσο και για τους Κύπριους.

Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στο «ΓΣΠ» με τον τίτλο του φαβορί, όμως η  Ανόρθωση αποδεικνύεται πολύ σκληρή αντίπαλος! Ο Σαριέγκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδα του στο 10′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ντοπρασίνοβιτς κάνει το 2-0 για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια.

Ο Σαλπιγγίδης μειώνει με πέναλτι στο 28 και δίνει ανάσα στο «τριφύλλι», όμως ο Χάουαρ με κεφαλιά στο 78ο λεπτό ολοκλήρωσε την πρώτη νίκη κυπριακού συλλόγου σε ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης!