Ανατροπή για Άρσεναλ, εξάσφαιρη Λεβερκούζεν (vids)

Η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή απέναντι στη Ραπίντ Βιέννης και έφυγε με τη νίκη (1-2) από την Αυστρία στην πρεμιέρα των ομίλων του φετινού Europa League.

Η Ραπίντ πήρε το προβάδισμα στο 51ο λεπτό με τον Ταξιάρχη Φούντα να εκμεταλλεύεται την αμυντική αδράνεια των «κανονιέρηδων» και να κάνει το 1-0.

Η ομάδα του Αρτέτα έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και χάρη τέρματα του Λουίζ (71′) και του Ομπαμεγιάνγκ (74′) έκανε την ανατροπή (1-2).

ΡΑΠΙΝΤ: Στρέμπινγκερ, Στόικοβιτς, Χόφμαν, Μπάρατς, Αράσε (79’ Σικ), Λιούμπιτσιτς, Γκράχοβατς, Ούλμαν, Κάρα (76’ Κιτσγκάουα), Ριτσμάιερ (88’ Κνασμίλνερ), Φούντας

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Κολάσινατς, Γκάμπριελ, Νταβίντ Λουίζ, Σέντρικ (61’ Μπεγερίν), Παρτέι, Ελνενί, Σακά (84’ Γουίλοκ), Πεπέ (90+3′ Νέλσον), Ενκετιά (61’ Ομπαμεγιάνγκ), Λακαζέτ (84’ Τίρνεϊ)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έστησε… πάρτι στη «BayArena» απέναντι στη Νις (6-2) και ξεκίνησε με εκπληκτικό τρόπο φέτος στη διοργάνωση.

Ο Αμίρι στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα ο Αλάριο έκανε το 2-0. Ο Γκουιρί μείωσε για τη Νις στο 31ο λεπτό (2-1), αλλά στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί ήταν ασταμάτητοι.

Ο Ντιαμπί έκανε το 3-1 στο 61ο λεπτό, ο Μπελαραμπί έκανε το 4-1 στο 79ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα το 5-1, ενώ στο 87ο λεπτό ο Βιρτζ σημείωσε το 6-1. Το τελικό 6-2 διαμόρφωσε ο Μορίς στο 90ό λεπτό.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Λαρς Μπέντερ (81′ Τα), Σβεν Μπέντερ (81′ Ντράγκοβιτς), Ταπσόμπα, Βενδέλ, Παλάσιος (74′ Γουίρτζ), Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Ντιαμπί, Αμιρί, Μπέιλι, Αλάριο (74′ Μπελαραμπί)

ΝΙΣ: Μπενίτεθ, Μπαμπού, Ντάντε, Ενσοκί (63′ Ρόνι Λόπεθ) Λοτόμπα, Καμαρά, Μπουνταούι (63′ Κλαούντ-Μαουρίς), Σνάιντερλεν, Λεές-Μελού, Ντόλμπεργκ (71′ Μαολιδά), Γκουιρί

Η Άλκμααρ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Νάπολι (0-1) χάρη σε τέρμα του Ντε Βιτ στο 57ο λεπτό, ενώ Ρέιντζερς (0-2 τη Σταντάρ Λιέγης), Ρόμα (1-2 τη Γιουνγκ Μπόις), Μπενφίκα (2-4 τη Λεχ Πόζναν) και Ρεάλ Σοσιεδάδ (0-1 τη Ριέκα) πέτυχαν εκτός έδρας νίκες.