Βιλερμπάν- Ολυμπιακός 93-101 (παρ. 86-86): Μια λαμπάδα στον Σλούκα

Μια λαμπάδα 190 εκατοστών, όσο και το ύψος του Κώστα Σλούκα πρέπει να ανάψει όλος ο Ολυμπιακός καθώς ο 31χρονος γκαρντ ήταν εκείνος που πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη 101-93 (86-86 καν. αγώνας) επί της Βιλερμπάν στην παράταση!

Ο Ολυμπιακός «σώθηκε» στην κανονική περίοδο χάρη στο τρίποντο του Σλούκα, 0,8’’ πριν το τέλος (86-86) όπου τιμωρήθηκε η απόφαση του Πάρκερ να

μην κάνει φάουλ ενώ είχε διαφορά τριών πόντων. Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε πλέον στο 11-9, ισοβαθμεί στην 7η θέση με Εφές, Ζαλγκίρις και Βαλένθια και πάει την Παρασκευή (22/1) στο Κάουνας για να παίξει έναν τελικό ακόμα.

Με πολύ καλή άμυνα (ο Τζένκινς δεν άφησε τον Κόουλ να πάρει ανάσα) και με λογική στην επίθεση, ο Ολυμπιακός είχε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο. Στο 9’ προηγήθηκε με 23-13, χτυπώντας κυρίως κοντά στο καλάθι (9/12 δίποντα και 12 πόντοι μέσα από το «ζωγραφιστό») και με τον Σλούκα δημιουργό (4 ασίστ).

Όμως τα πράγματα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Τα πολλά λάθη των παικτών του Ολυμπιακού στην επίθεση δημιουργούσαν αμυντική ανισορροπία. Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι Πειραιώτες έκαναν 5 λάθη και «προσέφεραν» 9 πόντους στην Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι με την αντίδρασή τους αυτή ισοφάρισαν σε 28-28.

Με τρίποντο του Νόρις Κόουλ η Βιλερμπάν πέρασε με 35-33 στο 17’΄αλλά ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις με τον εξαιρετικό Έλις (8 πόντοι με 4/4 δίποντα). Στα τελευταία 1’34’’ του ημιχρόνου, οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαλαν καλές άμυνες, είχαν σοβαρές επιλογές στην επίθεση και κάπως έτσι έκαναν ένα σερί 7-0 κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 44-37.

Ο Ολυμπιακός έφτασε ακόμα και στο +9 (σκορ 46-37 και 51-42 στο 22’30’’) αλλά οι Γάλλοι δεν το έβαλαν κάτω και με τον Νόρις Κόουλ να παίρνει επάνω του μείωσαν σε 51-47 και λίγο αργότερα σε 54-53 (στο 26’30’’). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κολλήσει επιθετικά ενώ στο 30’ (σκορ 63-61 υπέρ τους) είχαν δεχθεί πάλι πολλούς πόντους (24 στην 3η περίοδο) και είχαν «προσφέρει» αρκετούς από τα λάθη τους (16 πόντους είχαν οι Γάλλοι από τα λάθη του Ολυμπιακού).

Οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά (66-65) για πρώτη φορά μετά το τρίτο λεπτό και τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν όταν με τρίποντο του Λάϊτι 74-69 στο 33’.

Με 4’38’’ για το φινάλε και με τον Λάιτι να πρωταγωνιστεί η Βιλερμπάν ήταν στο 79-73 και τα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα για τον Ολυμπιακό.

Όμως με 2’59’’ να απομένουν ο Σλούκας με έμμεσο τρίποντο ισοφάρισε σε 79-79 και οδεύαμε προς συγκλονιστικό φινάλε. Η Βιλερμπάν έχασε την επίθεση με τον Χάουαρντ αλλά ο Ολυμπιακός έχασε με τη σειρά του τρεις επιθέσεις πριν ο Μάρτιν μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ασίστ του Τζένκινς δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 81-79. Ο Χάουαρντ αστόχησε και πάλι όπως και ο ΜακΚϊσικ με τον Μάρτιν, αλλά η… 3η (του Χάουαρντ) ήταν και φαρμακερή καθώς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα, 82-81, στην Βιλερμπάν (με 1’19’’ να απομένουν).

Ο Σλούκας (1’08’’ πριν το τέλος) με 2/2 βολές έδωσε νέο προβάδισμα στον Ολυμπιακό αλλά τον μιμήθηκε ο Χέις (84-83 για την Βιλερμπάν στα 56’’). Ο ΜακΚίσικ έκανε επιθετικό φάουλ στον Λάιτι αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν το ριμπάουντ στην άστοχη επίθεση της Βιλερμπάν καθώς οι Γάλλοι πήραν 2 επιθετικά ριμπάουντ πρώτα με τον Χέις και μετά με τον Λάιτι. Ο Κόουλ, με 9’’ για το τέλος με 2 βολές έδωσε προβάδισμα 86-83 στην Βιλερμπάν όμως ο Σλούκας τιμώρησε την επιλογή των Γάλλων να μην κάνουν φάουλ και με τρίποντο έστειλε τον αγώνα στην παράταση 8 δέκατα του δευτερολέπτου πριν το σαραντάλεπτο.

Στην παράταση οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και 2’03’’ πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 92-91 και πήρε την κατοχή μετά από την 3η τάπα στον αγώνα του Βεζένκοφ. Ο Σλούκας ήταν και πάλι παρών και 1’20’’ πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα 94-91 στον Ολυμπιακό. Η νέα καλή άμυνα του Μάρτιν και 1/2 βολές από τον Χάρισον (95-91) και άλλη μια καλή άμυνα ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού

Το άρθρο Βιλερμπάν- Ολυμπιακός 93-101 (παρ. 86-86): Μια λαμπάδα στον Σλούκα εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.