Προμηθέας- Λαύριο 90-88: Ανατροπή με ηγέτη τον Λούντζη

Ο Προμηθέας ήταν έτοιμος να… πέσει στο καναβάτσο με το Λαύριο να βρίσκεται στο +7 με 1’37’’ να απομένουν αλλά το μπάσκετ είναι συναρπαστικό άθλημα. Οι Πατρινοί με ηγέτη τον Μιχάλη Λούντζη που πέτυχε το νικητήριο καλάθι (ενώ πιο πριν είχε ένα καθοριστικό τρίποντο και μια ασίστ) έκαναν τη μεγάλη ανατροπή κι έφτασαν στη νίκη με 90-88.

Ο Προμηθέας ήταν ο νικητής στον καλύτερο αγώνα που έχουμε δει φέτος στην Basket League. Από δύο υπέροχες ομάδες που

αποζημίωσαν όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Πρώτη ήττα για το Λαύριο μετά από 9 αγωνιστικές (είχαν να ηττηθούν από τις 22 Νοεμβρίου)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο ότι ο Προμηθέας πίστεψε στην ανατροπή, πίεσε στα τελευταία 2 λεπτά και υποχρέωσε το Λαύριο να αισθανθεί το «βάρος». Δικαιώθηκε ο Γιατράς με το σχήμα στο τέλος βλέποντας τον Λούντζη να αναδεικνύεται σε μορφή της αναμέτρησης.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ντέρμπι το περίμεναν και δικαιώθηκαν. Το Λαύριο μπήκε δυναμικά με τον αέρα των 8 σερί νικών, ο Προμηθέας έκανε το γνωστό επιθετικό του παιχνίδι και το θέαμα ήταν πολύ καλό.

Πολύ υψηλός ο ρυθμός με το Λαύριο να προηγείται 26-25 στην πρώτη περίοδο και μάλιστα να παίρνει διαφορά στο 13’ (σκορ 34-25). Ο Προμηθέας μείωσε σε 34-31, το Λαύριο ξέφυγε πάλι 39-31 ενώ ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων («βοήθησε» και με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ντιαλό μετά από φάουλ στον Τζέριαν Γκραντ σε προσπάθεια για τρίποντο) τους έδωσε προβάδισμα στο ημίχρονο με 47-45.

Ιδιαίτερα αμφίρροπος ο αγώνας και στην 3η περίοδο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το Λαύριο να παραμένει «σκληρό καρύδι».

Ο Προμηθέας με 1’03’’ πριν το 30’ προηγήθηκε 64-59 αλλά το Λαύριο επέστρεψε. Με 3’25’’ να απομένουν για τη λήξη, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 77-72 και είχαν τον έλεγχο. Με έμμεσο τρίποντο του Κόζι τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για τον Προμηθέα καθώς το Λαύριο ξέφυγε 80-72.

Οι Πατρινοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια, άσκησαν πίεση στους φιλοξενούμενους και μείωσαν σε 88-86 μετά από τρίποντο του Λούντζη με 54’’ να απομένουν!!! Μάλιστα πήραν και πάλι την κατοχή και ισοφάρισαν σε 88-88 με 41’’ για το τέλος. Μέσα σε 57’’ ο Προμηθέας είχε κάνει επιμέρους σκορ 9-2.

Ο Κόζι έκανε βήματα στην επίθεση του Λαυρίου και 26’’ πριν το τέλος οι Πατρινοί είχαν την κατοχή και μαζί την ευκαιρία για μια απίστευτη ανατροπή. Ο Λούντζης με 4,7’’ να απομένουν έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα 90-88.. Και τη νίκη αφού η τελευταία επίθεση του Λαυρίου δεν είχε αποτέλεσμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Προμηθέας είχε πετύχει 7 πόντους στα πρώτα 7’31’’ της τελευταίας περιόδου και… 18 στα τελευταία 2’29’’!!!!

O MVP: Ο Μιχάλης Λούντζης. Για όλα τα παραπάνω. Και πήρε τον τίτλο από τον Τζέριαν Γκραντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 47-46, 65-63, 90-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 6, Δ.Αγραβάνης 15, Γ.Αγραβάνης 4, Τζέριαν Γκραντ 26, Μίλερ 11, Τζεράι Γκραντ 7, Λούντζης 8, Έβανς 5, Χριστοδούλου 8, Αθηναίου

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14, Μουράτος 10, Ντιαλό 16, Ντέιβις 19, Γερομιχαλός 3, Κόζι 13, Σάβατζ 10, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3

Magbox. Κάντε δικά σας με ένα κλικ όλα τα αγαπημένα σας περιοδικά.

Το άρθρο Προμηθέας- Λαύριο 90-88: Ανατροπή με ηγέτη τον Λούντζη εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.