Επέστρεψε με 5.55μ ο Καραλής (vid)

Κάτι παραπάνω από ελπιδοφόρα ήταν η επανεμφάνιση του Εμμανουήλ Καραλή στην αγωνιστική δράση, περίπου δέκα μήνες μετά τον τελευταίο του αγώνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ.

Ο πρωταθλητής του επί κοντών ξεπέρασε τα 5,55 μ. κατέκτησε την πρώτη θέση στο επί κοντώ στους Μεσογειακούς Αγώνες Κ23 στο Μιραμάς της Γαλλίας.

Ο 20άχρονος έχασε στις λεπτομέρειες το 5,65μ., ύψος που είναι όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης, ωστόσο έκλεισε

θέση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Γκέβλε.

Ο Καραλής θα συνεχίσει τους αγώνες του στο Παρίσι (27/1) εκεί όπου θα έχει την ευκαιρία να ανέβει ακόμη υψηλότερα και να κυνηγήσει το όριο για το κορυφαίο γεγονός του χειμώνα, τον πρώτο του στόχο για το 2019.

#RepostSave Emmanuel Karalis with @repostsaveapp ・・・ 5.55 and Mediterranean U23 Champion Feels Good To Be Back! #FlyManoloFly

Δημοσιεύτηκε από Σύνδεσμος Ελληνικών Γυμναστικών Αθλητικών Σωματείων στις Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2019

Στις άλλες ελληνικές συμμετοχές στους Μεσογειακούς Αγώνες Κ23, ο Οδυσσέας Μουζενίδης πήρε την πρώτη θέση στη σφαιροβολ με βολή στα 18.62μ., επίδοση καλύτερη από το 18,30 μ. που είχε πετύχει το 2017 ως έφηβος με την ανδρική σφαίρα.

Ο Μουζενίδης, ο οποίος είχε μία ακόμη έγκυρη βολή στα 18,42 μ., στον πρώτο του αγώνα στη σεζόν ξεμπέρδεψε και με το όριο συμμετοχής (18,00 μ.) για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, το καλοκαίρι στο Γκέβλε.

Στο ντεμπούτο της με την εθνική ομάδα, η Αλίκη Βαγγέλη τα πήγε αρκετά καλά, αφού ήταν τρίτη στο ύψος με άλμα στα 1,76 μ., ενώ είχε πολύ καλές προσπάθειες στα 1,79 μέτρα. Η νεαρή έχει ως στόχο της σεζόν το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, το οποίο είναι 1,82 μέτρα.

Την έκτη θέση στα 800 μ. των Ανδρών κατέλαβε ο Θάνος Καλάκος, ο οποίος τερμάτισε σε 1.52.22, ενώ την έβδομη η Αναΐς Καραγιάννη, η οποία τερμάτισε σε 8.72 στον τελικό και βελτίωσε το 8.75, που ήταν το ατομικό της ρεκόρ.

Μακριά από τις δυνατότητες της έμεινε η Βαρβάρα Γρίλλου, που ήταν τέταρτη στη σειρά της στα 400 μ. με 61.18

Ο Τεντόγλου με την πρώτη στη Γλασκώβη (vid)

Εντυπωσιακή Σιντόροβα με 4,85μ. στο επί κοντώ!