Έλληνες του Εξωτερικού: Πάει για κούπα ο Χολέμπας!

11:54 9/4/2019 - Πηγή: Sportime

Έλληνες του Εξωτερικού: Ο Χάβι Γκράθια τον εμπιστεύεται με κλειστά μάτια. Πριν λίγο καιρό, έγιναν προσπάθειες για να επιστρέψει στην Εθνική Ελλάδας, αλλά ο ίδιος ξεκαθάρισε πως το συγκεκριμένο κεφάλαιο έχει κλείσει οριστικά.

Η αλήθεια είναι πως ο Χοσέ Χολέμπας δεν ήθελε επιπλέον επιβάρυνση στον οργανισμό του. Όχι πως έχει θέμα με την αντοχή του, ακόμη και στα 34 που είναι σήμερα, συμπληρώνει

πολλά 90λεπτα με τη Γουότφορντ. Ο Ελληνογερμανός μπακ ήταν ξανά στην αρχική ενδεκάδα των «χόρνετς», οι οποίοι την Κυριακή έπαιζαν ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της ιστορίας τους. Ειχε εξαιρετική απόδοση κόντρα στη Γουλβς, βοηθώντας την ομάδα του να επιστρέψει από το 0-2 και να το κάνει 2-2 πριν την παράταση, εκεί όπου έγινε η ολική ανατροπή. Σε ένα μήνα ο Χολέμπας έχει την ευκαιρία να κατακτήσει έναν τίτλο. Μπορεί η Γουότφορντ να είναι το αουτσάιντερ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά σε έναν τελικό όλα μπορούν να συμβούν.

Ο ΚΑΛΟΣ

ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚ.

Ονειρική εμφάνιση για τον άσο της Ντινάμο Βουκουρεστίου. Ο Έλληνας φορ είχε συμμετοχή και στα τρία τέρματα της ομάδας του επί της Κονκόρντια του Γιώργου Κουτρουμπή, αφού πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μία ασίστ.

Ο ΚΑΚΟΣ

ΛΑΖΑΡΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ – ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Δεν ήταν η μέρα του κόντρα στη Τσβόλε. Ο Έλληνας εξτρέμ ξεκίνησε βασικός, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 58’, με την ομάδα του να γνωρίζει την ήττα με 5-0 εκτός έδρας. Εχει παίξει και (πολύ) καλύτερα ο νεαρός άσος που ανήκει στον ΠΑΟΚ.

… ΚΙ Ο ΑΣΗΜΟΣ

ΟΡΦΕΑΣ ΛΥΤΡΑΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

New entry ο 20χρονος. Την Κυριακή έκανε το ντεμπούτο του με τη Νέα Σαλαμίνα και πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις στο 1-1 με τον Απόλλωνα. Μάλιστα, ο νεαρός κίπερ φαίνεται πως στερεί τον τίτλο από την ομάδα της Λεμεσού.

THAT’S MY BOY!

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΛΑΤΕΛΛΑΣ – ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ

Ακόμη μια καλή εμφάνιση για τον Έλληνα εξτρέμ. Η Νέφτσι επιβλήθηκε 4-2 της Ζίρα, με τον Πλατέλλα να μοιράζει δύο ασίστ. Θυμίζουμε ότι στο προηγούμενο ματς είχε κερδίσει πέναλτι στη νίκη επί της Κέσλα με 1-0.

ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΑΧΤΣΙΔΗΣ – ΛΕΤΣΕ

Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι η Λέτσε έπαιζε για 65 λεπτά με παίκτη λιγότερο κόντρα στην Κρεμονέζε. Το πάλεψε και ο Έλληνας χαφ, όμως η ομάδα του δεν απέφυγε την ήττα με 2-0. Το θετικό είναι, ωστόσο, ότι είναι ακόμη δεύτερη.

ΓΙΑ ΔΕΣ

ΤΑΣΟΣ ΔΩΝΗΣ – ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ

Εχει αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Τώρα, ο Δώνης ήταν στα καλά του, αφού έδωσε την ασίστ στον Καμπάκ στο τελικό 1-1 με τη Νυρεμβέργη. Δύσκολα, ωστόσο, θα αποφευχθούν τα μπαράζ παραμονής για τη Στουτγάρδη.

ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΑΜΑΡΗΣ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Σταθερά ανοδική η πορεία του Σάμαρη στη Μπενφίκα. Ο Έλληνας χαφ έπαιξε βασικός και με την Φεϊρένσε, δίνοντας την ασίστ με κεφαλιά στο γκολ του Αντρέ Αλμέιδα στο τελικό 4-1 για τους «αετούς».

ΙΔΡΩΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Βασικός και στα 90 λεπτά κόντρα στην Έβερτον, όμως η ομάδα του δεν απέφυγε την ήττα με 1-0.

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Σαμπντόρια, εκεί όπου η ομάδα του κέρδισε 1-0.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Βασικός έπαιξε ο Έλληνας κίπερ, όμως οι «παρτενοπέι» έμειναν στο 1-1 με τη Τζένοα.

Στέλιος Κόκοβας (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο 17χρονος στην ήττα της ομάδας του με 2-1 από τη Ρέγκενσμπουργκ.

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ηταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Αλαβές εκτός έδρας.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έπαιξε 90λεπτο στο 1-1 κόντρα στη Ντε Γκράαφτσαπ.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στον Άγιαξ στην ήττα με 4-1, ωστόσο έγινε αλλαγή στο 76’.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Ήταν στο αρχικό σχήμα απέναντι στον Άγιαξ κι αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο στη νίκη με 1-0 επί της Έουπεν.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Ήταν ο βασικός κίπερ των «αετών» της Λισαβόνας στη νίκη με 4-1 επί της Φεϊρένσε. Δεν φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε.

Δημήτρης Κολοβός (Ομόνοια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 69’.

Λουκάς Βύντρα (Ομόνοια): Ηταν στο αρχικό σχήμα του Γιάννη Αναστασίου, όμως πέρασε αλλαγή στο 84’.

Πραξιτέλης Βούρος (ΑΠΟΕΛ): Ακόμη μια καλή εμφάνιση για τον Έλληνα στόπερ στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της ΑΕ Λεμεσού, εκεί όπου αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο.

Σωκράτης Φυτανίδης (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Αλκή Ορόκλινης, αλλά η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.

Γιάννης Φιρινίδης (Ερμής Αραδίππου): Βασικός κάτω από την εστία της ομάδας του στην ήττα με 4-1 από την Πάφο.

Τάσος Λαγός (Ερμής Αραδίππου): Έπαιξε και στα 90 λεπτά στην ήττα με 4-1 από την Πάφο.

Κώστας Μπανούσης (Ερμής Αραδίππου): Βασικός και στα 90 λεπτά στο ματς κόντρα στην Πάφο.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκιουτσού): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Φενερμπαχτσέ, με την ομάδα του να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Για ακόμη ένα ματς ήταν βασικός και η ομάδα του κέρδισε 1-0 τη Μπουρσασπόρ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανιγιερσπόρ): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στη Χαταϊσπόρ (0-0) κι έγινε αλλαγή στο 59’.

Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός για ακόμη ένα ματς της Κοπεγχάγης, η οποία κέρδισε 1-0 εκτός έδρας την Οντένσε.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε βασικός στη νίκη της Στουρμ Γκρατς επί της Αούστρια Βιέννης με 1-0.

Γιώργος Κουτρουμπής (Κονκόρντια): Ήταν βασικός στην ήττα με 3-2 κόντρα στη Ντινάμο Βουκουρεστίου.

Άρης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στην Γκαζ Μετάν, με την Μποτοσάνι να χάνει 2-0.

Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Πετρολούλ): Έπαιξε στα τελευταία 10 λεπτά κόντρα στην Αεροστάρ Μπατσάου.

Νέμανια Μιλόγεβιτς (Βοϊβόντινα): Ήταν στο αρχικό σχήμα στο 3-2 επί της Παρτίζαν, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 57’.

Γιώργος Μύγας (Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιετς): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Γιαγκελόνια, αλλά η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Γιάννης Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Πέρασε αλλαγή στο 71’ στην ήττα με 2-1 από τη Λέγκια Βαρσοβίας.

Θοδωρής Μπέριος (Κισβάρντα): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Ακαδημία Πούσκας, εκεί όπου η ομάδα του πήρε τη νίκη με 4-0.

Σταύρος Τσουκαλάς (Κισβάρντα): Βασικός και στα 90 λεπτά στο νικηφόρο ματς κόντρα στην Ακαδημία Πούσκας.

Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, αλλά η ομάδα του έχασε με 4-1 εκτός έδρας.

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Πέρασε αλλαγή στο 61’ στην ήττα της ομάδας του από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βερέγια): Ήταν βασικός σε όλο το ματς στην ήττα με 2-0 από τη Βίτοσα Μπίστριτσα.

Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Αγωνίστηκε κάτω από τα δοκάρια της Γκέτεμποργκ και κράτησε ανέπαφη την εστία του κόντρα στην Έλφσμποργκ στη νίκη με 3-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φαϊχά): Βασικός και στα 90 λεπτά στη νίκη με 2-1 επί της Αλ Τααβόν.

ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Μίντλεσμπρο στην ήττα με 3-1 από τη Σουόνσι.

Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Δεν αγωνίστηκε στην ήττα της ομάδας του με 3-2 από την Ουντινέζε εκτός έδρας.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της ΣΠΑΛ.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας συντριβή από τη Χοφενχάιμ με 4-0.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ): Ήταν ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της ομάδας του στο 1-1 κόντρα στη Γκλάντμπαχ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να κερδίζει 4-1 τη Βίλεμ και να ανεβαίνει στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Σερκλ Μπριζ.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Γιάννης Ταραλίδης (Ερμής Αραδίππου): Ο αρχηγός του Ερμή δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα με 4-1 από την Πάφο.

Γιώργος Σαρρής (Πετρολούλ): Δεν έπαιξε στο ματς κόντρα στην Αεροστάρ Μπατσάου.

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Μπρεστ): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη με 3-1 επί της Ντνιέπρ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή του Ουνάι Έμερι για το ματς κόντρα στην Έβερτον.

Πάνος Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Ακόμη δεν είναι 100% έτοιμος και δεν συμπεριελήφθη στην αποστολή κόντρα στη Λειψία στην ήττα με 4-2.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι): Έμεινε εκτός από την ήττα με 2-1 από τη Χόλστεϊν Κίελ.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής από τη νίκη με 2-0 επί της Καέν.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Δεν ήταν στα πλάνα του προπονητή του στην βαριά ήττα με 5-1 από την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Δεν ταξίδεψε στην αποστολή της ομάδας του κόντρα στη Βιτόρια Σετουμπάλ, στην ήττα με 2-1.

Σάββας Γκέντσογλου (ΑΠΟΕΛ): Είναι στο στάδιο της αποθεραπείας ο Έλληνας μέσος κι έλειψε από το ματς κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού.

Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαράι): Σε στάδιο αποθεραπείας βρίσκεται ο Έλληνας φορ και γι’ αυτό έμεινε εκτός από το νικηφόρο ματς κόντρα στη Μαλατιασπόρ (3-0).

Ταξιάρχης Φούντας (Ζανκτ Πέλτεν): Ταλαιπωρείται από τραυματισμό κι έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Βόλφσμπεργκ, εκεί όπου η ομάδα του έχασε με 3-1.

Μάκης Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Ήταν απών από την αποστολή στο ματς κόντρα στη δεύτερη ομάδα της Αούστρια Βιέννης (1-1).

Γιώργος Κατίδης (Πρίμπραμ): Εκτός πλάνων από το ματς κόντρα στην Οπάβα, εκεί όπου η Πρίμπραμ κέρδισε 3-1.

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Λοκομοτίβ Πλόντβιβ (1-1).

Κωσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Έμεινε εκτός από το ματς κόντρα στη Λουγκάνο (1-1).

The post Έλληνες του Εξωτερικού: Πάει για κούπα ο Χολέμπας! appeared first on sportime.gr.