Euro 2021: Μεγάλη Σερβία – Τα ζευγάρια των τελικών (vids)

Ματς για τα προκριματικά του Euro 2021, έγιναν το βράδυ της Πέμπτης.

Αγώνες από τους οποίους βγήκαν τα ζευγάρια των τελικών των προκριματικών του Euro 2021, μετά από τα νοκ άουτ παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν.

Το παιχνίδι που ξεχώρισε αρκετά ήταν αυτό της Νορβηγίας με τη Σερβία. Είχε καλή εξέλιξη, σημειώθηκαν ωραία γκολ και η Σερβία κατάφερε να πάρει το εισιτήριο στην εκτός έδρας αναμέτρηση!

Οι δύο ομάδες στην κανονική διάρκεια

έμειναν στο 1-1 και στην παράταση η Σερβία έκανε το 1-2, σκορ με το οποίο πήρε και την πρόκριση.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Μπήκε στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης ως αλλαγή. Στο 82′ έκανε το 0-1 στον αγώνα, με τη Νορβηγία να ισοφαρίζει στο 88′ με σουτ του Νόρμαν μέσα από την περιοχή.

Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 102′, ο Τάντις γύρισε την μπάλα μέσα από την περιοχή στ’ αριστερά του. Εκεί όπου ήταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και έκανε ένα «σκαφτό» πλασέ!

Ένα εκπληκτικό γκολ από τον παίκτη της Λάτσιο, δίνοντας στη Σερβία τη νίκη!

Νορβηγία: Γιαρστέιν, Ελαμπντελαουί (116′ Θόρσμπι), Ρεγκινιούσεν (91′ Στράντμπεκ), Αγιέρ, Αλεσάμι (106′ Λάινς), Γιόχανσεν (66′ Κινγκ), Χένρικσεν (46′ Νόρμαν), Μπέργκε, Όντεγκααρντ (111′ Ελιονούσι), Χάαλαντ, Σορλόθ.

Σερβία: Ραΐκοβιτς, Κολαρόφ, Μίτροβιτς, Μιλένκοβιτς, Ρίστιτς, Μαξίμοβιτς (80′ Μιλιβόγιεβιτς), Ταντίτς (119′ Λούκιτς), Γκουντέλι, Λάζοβιτς (106′ Γκατσίνοβιτς), Μίτροβιτς, Ντούριζιτς (80′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς).

Τα αποτελέσματα των προκριματικών αγώνων του Euro 2021

Βουλγαρία – Ουγγαρία 1-3 (89′ Γιόμοφ – 17′ Όρμπαν, 47′ Κάλμαρ, 75′ Νίκολιτς)

Ισλανδία – Ρουμανία 2-1 (16′ 35′ Σίγκουρντσον – 63′ πεν. Μαξίμ)

Βοσνία – Βόρεια Ιρλανδία 1-1 (3-4 στα πέναλτι) (13′ Κρούνιτς / 53′ ΜακΓκιν)

Σλοβακία – Ιρλανδία 0-0 (4-2 στα πέναλτι)

Νορβηγία – Σερβία 1-2 παράταση (88′ Νόρμαν – 81′ 102′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Σκωτία – Ισραήλ 0-0 (5-3 στα πέναλτι)

Γεωργία – Λευκορωσία 1-0 (7′ πεν. Οκριασβίλι)

Βόρεια Μακεδονία – Κόσοβο 2-1 (16′ αυτ. Κόλολι, 33′ Βελκόβσκι – 29′ Χαντεργκόναζ)