Παναθηναϊκός-Αλμπα 82-67: Στη βραδιά του Κασελάκη, στον ρυθμό του Μέικον (vds)

Η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Αλμπα είχε αρκετές υπογραφές. Ο Λεωνίδας Κασελάκης όμως σε αυτή τη βραδιά στο ΟΑΚΑ, έχει το δικό του ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, πετυχαίνοντας 17. Οπως σπουδαίο παιχνίδι έκαναν και ο Μέικον (με double double σε πόντους και ασίστ, με 20 και 11 αντίστοιχα), ο Σαντ-Ρος και ο Παπαγιάννης. Η Αλμπα όταν είχε απέναντί της έναν νωθρό στην άμυνα Παναθηναϊκού, έμενε στο παιχνίδι. Οταν ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα, τότε, άνοιξε και ο δρόμος για τη νίκη.

Δυνατό μπάσιμο Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός, στην αρχή του αγώνα και γενικώς στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν εξαιρετικός στην επίθεση. Σε τεσσεράμιση λεπτά πήγε στο 15-8 και λίγο μετά στο +9 (17-8) με Παπαγιάννη στο 5’. Η Αλμπα σε εκείνο το σημείο βρήκε λύσεις με τα τρίποντα. Με 3/3 ο Ερικσον και 4 πόντους από τον Τίμαν, πήγε στο 17-15 και μάζεψε τη διαφορά στα 3’39’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Στο +9 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά. Με τον Κασελάκη να έχει 3/3 τρίποντα και τρίποντο από τον Γουάιτ πήγε στο +8 (30-22), στα 24’’ πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ντα Σίλβα που ήρθε από τον πάγκο έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα για την Αλμπα και πέτυχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο. Το σκορ της α’ περιόδου ήταν 30-25. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, ο Κασελάκης με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα, πρώτος σκόρερ για την Αλμπα ο Ερικσον με 9 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Στο +9 η Αλμπα

Στη β’ περίοδο, η Αλμπα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός ήταν νωθρός στην άμυνα ενώ δεν είχε λύσεις και στην επίθεση. Η Αλμπα με τρίποντο του Μπλατ πέρασε μπροστά στο σκορ με 30-31, στην αρχή της β’ περιόδου. Και λίγο μετά, πήγε στο 32-36 με αιφινδιασμό και καλάθι από τον Σμιθ στα 6’21” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Αλμπα σε λιγότερο από 4 λεπτά είχε ένα σερί 2-11. Συνέχισε. Με τρίποντο από τον Ερικσον, πήγε στο +9 (34-43) στα 4’17” πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Απάντηση με άμυνα

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα. Ο Παπαγιάννης είχε δύο καθοριστικές “τάπες”, ο Παναθηναϊκός πήγε καλύτερα και στην επίθεση. Με το έμμεσο τρίποντο του Μέικον, το σκορ ήταν 39-43 στα 2’10” πριν το τέλος του ημιχρόνου και με 2/2 βολές από τον Μέικον έγινε το 43-43 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε 6/14 τρίποντα στο α’ μέρος και η Αλμπα 8/20.

Με μπροστάρη τον Σαντ-Ρος

Ο Σαντ-Ρος ανέλαβε δράση στην αρχή του δευτέρου μέρους. Ο Παναθηναϊκός γενικώς έπαιζε καλή άμυνα, η Αλμπα ήταν χωρίς πόντο στα τρία λεπτά και ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 6-0.

Τα φάουλ Μέικον και Έβανς

Τρίτο φάουλ για τον Μέικον που είχε 12 πόντους. Ο Πρίφτης στα 5’47” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου τον αποσύρει. Και τέταρτο φάουλ από τον Έβανς που πάει στον πάγκο και μπαίνει ο Γουάιτ. Ο Σαντ-Ρος συνεχίζει. Με δικό του καλάθι, ο Παναθηναϊκός είναι στο 53-47, στα 5’12” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός με την άμυνά του (κράτησε την Άλμπα στους 9 πόντους στην τρίτη περίοδο) διατηρούσε και το προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 57-52.

Επιστροφή Μέικον

Ο Μέικον ήταν στην πεντάδα στη δ’ περίοδο. Η Αλμπα έκανε ένα γρήγορο 5-0 με δίποντο του Ντα Σίλβα και τρίποντο του Σνάιντερ και ισοφάρισε, 57-57. Ο Μέικον ανέλαβε δράση και ο Παναθηναϊκός πήγε στο 64-57, στα 7’18” πριν το τέλος.

Στο +18 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε άμυνα με ένταση. Αυτό του έδινε πλεονέκτημα. Στα 5’56” πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός πήγε για πρώτη φορά στο +10 (67-57), με έμμεσο τρίποντο από τον Σαντ-Ρος. Και λίγο μετά, πάλι στο +10 (69-59) με κάρφωμα του Παπαγιάννη. Και τρίποντο από τον Μέικον, για το 72-59, στα 4’57” πριν το τέλος. Ο καταπληκτικός Κασελάκης, με τρίποντο πάει το σκορ στο 78-61. Η διαφορά πήγε και στο +18 (80-62) με το καλάθι του Σαντ-Ρος στο 1’47’’ πριν το τέλος ενώ επευφημίες συνόδευσαν και το κάρφωμα του 15χρονου, Νεοκλή Αβδάλα, στα 16” πριν το τέλος.