Ο Σμιθ…έκοψε τη νίκη από τον ΠΑΟΚ

Σε αναμέτρηση που «έσπασαν καρδιές», o Ήφαιστος πήρε την τρίτη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα, χάρη σε ένα κόψιμο του Σμιθ στο τελευταίο δευτερόλεπτο σε λέι-απ του Αθηναίου, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να έχουν κλέψει την μπάλα στην επαναφορά των γηπεδούχων από το μέσο του γηπέδου, αλλά τελικώς να μην φτάνουν στη βρύση…

Ο Ήφαιστος, όπως και στον αγώνα με το Περιστέρι, είχε κάκιστη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε με
επιμέρους σκορ 24-15 να πάρει τα ηνία στον αγώνα και να κλείσει το ημίχρονο στο +8, 30-38.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας και βασιζόμενοι στην παραγωγικότητά τους (πέτυχαν 50 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο) έφτασαν στη σπουδαία επιτυχία.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Φρεϊμάνις με 17 πόντους, ο Έβανς έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, 12 πόντους είχε ο Σμιθ, από 10 Ουίγκινς, Χαριτόπουλος, Γκότσερ.

Από τον ΠΑΟΚ, 17 πόντους είχε ο Γκος, 16 ο Χρυσικόπουλος και 13 ο Χάτσερ.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως τραυματίστηκαν οι Μαργαρίτης (πρόβλημα στο δεξιό αγκώνα) και Τέπιτς (σχίσιμο στο φρύδι, έκανε ράμματα και τελικώς επέστρεψε στο παρκέ).

Ήφαιστος Λήμνου-ΠΑΟΚ 80-79

Δεκάλεπτα: 15-14, 30-38, 53-54, 80-79