Νίκη με άγχος για τα Ταταύλα, 4-3 τα Χανιά στην Α1 ανδρών

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε ο Α.Ο. Ταταύλα το εμπόδιο του Ο.Α. Χανίων για να μείνει με σοβαρές ελπίδες στη διεκδίκηση του τίτλου στην Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών.

Στο παιχνίδι, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική, στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, οι πρωταθλητές Ελλάδας του 2011 συνάντησαν έντονη πίεση από τους Κρήτες, βρέθηκαν να χάνουν 3-2 και τελικά πήραν τη νίκη με 4-3. Το κατάφεραν μάλιστα, για 4η φορά στο φετινό πρωτάθλημα! Να σημειωθεί ότι σήμερα
δεν είχαν στην τριάδα τον Πορτογάλο Ένιο Μέντες, ενώ από τους βασικούς του Ο.Α. Χανίων απουσίασε ο Γιάννης Γεωργαντάς. Στα υπόλοιπα ματς τα φαβορί επιβλήθηκαν εύκολα κι έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένουν μ’ έναν αγώνα περισσότερο ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός.

Ο Α.Ο. Ταταύλα έδωσε και το Σάββατο ένα ματς και είχε στη σύνθεσή του τον Μέντες. Σήμερα όμως, ο Πορτογάλος είχε κι άλλη αγωνιστική υποχρέωση, δεν μπορούσε να μείνει στην Αθήνα και τον αντικατέστησε ο Γιάννης Πετρόπουλος. Ο τελευταίος είχε παίξει και στο αντίστοιχο ματς του 1ου γύρου. Τότε η ομάδα του είχε επικρατήσει με 4-1, τώρα όμως ο αγώνας πήρε άλλη τροπή με τη σπουδαία νίκη του Κώστα Μουτσάκη στην αρχή απέναντι στον Βούλγαρο Τεοντόρ Αλεξαντρόφ. Τα Χανιά βρέθηκαν μπροστά 2-1 και 3-2 (πετυχαίνοντας μάλιστα και δεύτερη νίκη επί του Αλεξαντρόφ με τον Αντώνη Μαλινάκη) και πλησίασαν ακόμα πιο πολύ στη νίκη στο 6ο στη σειρά ματς όταν ο Μανώλης Πατσουμαδάκης προηγήθηκε 2-1 σετ του Πετρόπουλου! Σημειωτέον ότι και ο Πατσουμαδάκης είναι 4ος παίκτης των Χανίων και πήρε τη θέση του Γεωργαντά, όπως είχε συμβεί και στον 1ο γύρο. O Πετρόπουλος γύρισε την κατάσταση κι όταν ο αγώνας έφτασε στο 3-3 τα Ταταύλα έδειξαν πάλι την υπεροχή τους στο διπλό και πανηγύρισαν τη νίκη. Σε πολύ καλή κατάσταση παρουσιάστηκε ο Παπαδημητρίου, που εκτός από το διπλό είχε δύο νίκες με 3-0 σετ στο απλό.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ο.Α. Χανίων-Α.Ο. Ταταύλα 3-4:
Κώστας Μουτσάκης-Τεοντόρ Αλεξαντρόφ 3-2 (12-14, 11-6, 6-11, 11-5, 11-7)
Μανώλης Πατσουμαδάκης-Δημήτρης Παπαδημητρίου 0-3 (3-11, 5-11, 8-11)
Αντώνης Μαλινάκης-Γιάννης Πετρόπουλος 3-0 (11-7, 15-13, 11-7)
Μουτσάκης-Παπαδημητρίου 0-3 (8-11, 2-11, 1-11)
Μαλινάκης-Αλεξαντρόφ 3-1 (11-6, 11-9, 9-11, 11-9)
Πατσουμαδάκης-Πετρόπουλος 2-3 (6-11, 12-10, 11-9, 9-11, 2-11)
Μαλινάκης/Μουτσάκης-Αλεξαντρόφ/Παπαδημητρίου 0-3 (5-11, 9-11, 8-11)

Ο Ολυμπιακός κατέβαλλε τη Φιλία και Ορεστιάδας με 4-0. Αξιοσημείωτη ήταν η νίκη του νεαρού διεθνή Γιώργου Σταματούρου με 3-2 σετ απέναντι στον πρώην δευτεραθλητή Ελλάδας ανδρών Στέφανου Μανουσώφ. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ του Α.Ο. Ελληνικού. Στις νίκες επανήλθε ο 4ος της κατάταξης Α.Σ. Πέρα μετά τις δύο χτεσινές ήττες από τους πρωτοπόρους.