Νέος τελικός για τον Ολυμπιακό, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Να κρατήσει μια δική του κούπα στον Πειραιά θα έχει την ευκαιρία και φέτος ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», αν και έχασαν το πρώτο σετ από τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς»,
με αντεπίθεση πήραν το ματς με 3-1 σετ (23-25, 25-19, 25-17, 25-21) και προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης εκεί όπου σε διπλές αναμετρήσεις θα παίξουν με τον Φοίνικα Σύρου (πρώτο ματς στη Σύρο, δεύτερο στο Ρέντη). Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Ο ΠΑΟΚ άντεξε, όπως και σε πολλά προηγούμενα ματς, μόλις ένα σετ. Πήρε το πρώτο αλλά από κει και ύστερα ο Ολυμπιακός πήρε τα κλειδιά του αγώνα και έφθασε με σχετική άνεση στη νίκη-πρόκριση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπέμε με 13 πόντους, με καλές προσπάθειες ο Σμιτ, σταθερός ο Ραουβέρντινκ, με εμπνεύσεις ο Τερβαπόρτι. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο πρώτο σετ με Εφραιμίδη και Φιλίποφ αλλά στα επόμενα τρία σετ σχεδόν απουσίαζε από το ντέρμπι με τον Τζούριτς να μην μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του. Σχεδόν κατάμεστο το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να ασχολούνται σε όλο το ματς με υβριστικά συνθήματα αλλά και χαρτονομίσματα κατά του Ντίμα Φιλίποφ που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος της πρώην του ομάδας στον Πειραιά.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 7 (3/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 13 (8/11, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φράγκος 5 (5/20, 47%υπ., 18%αρ.), Σμιτ 19 (16/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 6 (2/3, 4 άσσοι), Ράουβερντινκ 13 (12/24, 1 μπλοκ, 43%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 62%υπ., 38%αρ.), Κουμεντάκης 6 (6/13, 67%υπ., 50%αρ.), Ζουπάνης 2 (2/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 10π. (8/14, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/2, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (6/12, 6 άσσοι), Χιμένες 6 (6/16, 23%υπ., 16%αρ.), Σαφράνοβιτς 8 (6/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 40%αρ.) / Νικήτας Εφραιμίδης (λ. – 56%υπ., 40%αρ.), Μαρκέζ 4 (3/11, 1 άσσος), Τερζής 2 (2/2), Γάτσης 1 (1/2), Μπούτος, Γκόρτσανιουκ 4 (3/5, 1 μπλοκ, 57%αρ., 29%αρ.).