Ματς "φωτιά" στη Χαλκίδα, η Κύμη νίκησε τον Ήφαιστο με 90-83

Η νίκη της Κύμης στη Χαλκίδα επί του "αδιάφορου" Ήφαιστου, που έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία του στα πλέι οφ, τη φέρνει πλέον σε θέση ισχύος σε ότι αφορά στην παραμονή της στη Basketleague.

Ο Ήφαιστος είχε το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, στο τέλος όμως η Κύμη αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν κυρίως στον Μπρέιζελτον και βρήκαν λύσεις από τον Χαριτόπουλου διατηρώντας τον έλεγχο αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά
ασφαλείας με αποτέλεσμα η Κύμη να γίνει επικίνδυνη και να περάσει μπροστά. Δράστες οι Καρινιάουσκας, Τουντζιαράκης και Χόρτον, που ήταν και οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά στο παρκέ, ο Εβανς ανέβασε στροφές μέσα στη ρακέτα κι έκανε το 42-45 στο 23'. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς ισορρόπησε, με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 58-58. Στην 4η περίοδο, η Κύμη βρισκόταν πια με την πλάτη στον τοίχο και το ήξερε! Οι γηπεδούχοι έδειξαν αποφασιστικότητα και με Καρινιάουσκας και Τουντζιαράκη έφτασαν αμέσως στο +5 (63-58) , και στο 32' έγινε το 66-60 με τρίποντο του Ουάσιγκτον. Ο Ηφαιστος, αν και δεν σκόπευε να παραιτηθεί χωρίς μάχη, "πληγώθηκε" από τον Καρινιάουσκας, που με ένα μεγάλο τρίποντο έγραψε το 77-70 στο 36'. Τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια ο Σαγκς και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, αφού η Κύμη έφτασε στο +10 (85-75) στο 38' και στο 90-83 στο τέλος του αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική, η Kύμη θα παίξει με τον Άρη (13/4, 15:45) στη Θεσσαλονίκη, ενώ ο Ήφαιστος Λήμνου θα φιλοξενήσει το Ρέθυμνο (13/4, 15:45).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 14 (11 ριμπάουντ), Σαγκς 24 (1), Ουάσινγκτον 9 (2), Λιούις 11 (2), Καρινιάουσκας 18 (3), Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 13 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 1.

Ηφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Εβανς 19 (8/8 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γουίγκινς, Μπρέιζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 15 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 4 (1), Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Σμιθ 7 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 28/40 βολές, 41 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 17 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου Λήμνου: 17/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 22/29 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, - τάπες.