Λυκογιάννης: «Κρατάμε το τελευταίο δεκάλεπτο»

Η εμφάνιση του Κολοσσού στην τελευταία περίοδο, όταν οι Ροδίτες πέτυχαν 29 πόντους και μείωσαν τη διαφορά στο τελικό 83-72 ήταν το στοιχείο που κρατά ο Άρης Λυκογιάννης μετά τον αγώνα των Ροδιτών με τον Ολυμπιακό για την 19η αγωνιστική.

Αναλυτικά ο Έλληνας προπονητής δήλωσε:

«Πριν μιλήσω για το παιχνίδι θέλω να εκφράσω τα συλλυπητήριά μου
στον κόουτς Σφαιρόπουλο για την απώλεια του πατέρα του. Όπως και όλη η οικογένεια του Κολοσσού. Όταν αφορά στο ματς, το μόνο θετικό στοιχείο είναι το τελευταίο δεκάλεπτο και ο τρόπος που τελειώσαμε τον αγώνα. Το ξεκίνημα και γενικότερα η όλη προσέγγιση στον επιθετικό τομέα ήταν με πολύ μεγάλο φόβο. Κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους πίσω, έχοντας χάσει δέκα ελεύθερες βολές και αρκετές φάσεις σχετικά εύκολες δίπλα στην στεφάνη. Και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους είχαμε αρνητική παρουσία στο επιθετικό κομμάτι, έλλειψη πλουραλισμού, κακές αποφάσεις και αναποφασιστικότητα. Τα τελευταία οκτώ λεπτά πήραμε τις πιο σωστές αποφάσεις, σημαδέψαμε εκεί που είχαμε ένα αβαντάζ, ίσως και επειδή το παιχνίδι είχε ανοίξει και δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος φόβος για μας. Έτσι μαζέψαμε την διαφορά και κλείσαμε το σκορ με μια διαφορά που είναι αρκετά τιμητική για εμάς και σε σχέση με την εικόνα που είχε το παιχνίδι. Συνεχίζουμε. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό στις υποχρεώσεις του σε Ελλάδα και Ευρώπη».