Κύπρος-Λουξεμβούργο 2-1: Νίκη με ανατροπή (vid)

Κύπρος-Λουξεμβούργο 2-1: Νίκη με ανατροπή (vid)mkatsafaΣάβ, 11/14/2020 - 21:17

Ήταν 10 Οκτωβρίου του 2019, όταν η «γαλανόλευκοι» είχαν  επικρατήσει 2-1 εκτός έδρας του Καζακστάν. Έκτοτε πέρασαν εννιά ματς, φιλικά και επίσημα, χωρίς νίκη. Τελικά τα κατάφερε για το Nations League, στην 5η αγωνιστική των ομίλων, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάστανο, τον άσο της Γιουβέντους που παίζει ως δανεικός στη Φροζινόνε.  Ο 22χρονος μέσος πέτυχε και τα δύο γκολ

της αναμέτρησης.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε ο αγώνας στο «ΓΣΠ». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Κούσουλου, αλλά στο 33ο λεπτό η ομάδα του Λουκ Χόλτζ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λαρς Γκέρσον. Μάλιστα στην ίδια φάση δόθηκε και πέναλτι, με τον ποιοτικότερο παίκτη των Κυπρίων, τον Γρηγόρη Κάστανο να ευστοχεί, ισοφαρίζοντας 1-1. Ο 22χρονος έγραψε το τελικό 2-1 στο 71ο λεπτό, με ωραίο αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή. Με τη νίκη της αυτή η Κύπρος έφτασε τους 4 βαθμούς, αλλά παραμένει ουραγός στον πρώτο όμιλο της League C.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Nations League - Ποδόσφαιρο Cyprus - Ποδόσφαιρο Luxembourg - Ποδόσφαιρο Off Off mkatsafa Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Cyprus ΔΙΕΘΝΕΙΣ Mετά από έναν περίπου χρόνο η Κύπρος νίκησε! Και μάλιστα με ανατροπή, επί του Λουξεμβούργου που «καιγόταν για τη νίκη». Article publish on Σάβ, 11/14/2020 - 21:17 Article hide updated date Off Article is longform Off