Καρδίτσα-Απόλλων 80-65: Δεύτερη νίκη και ελπίδες παραμονής (hls)

Η δεύτερη νίκη της Καρδίτσας στην 14η αγωνιστική της Basket League, κόντρα στον Απόλλωνα (80-65), αναπτερώνει τις ελπίδες και τις αριθμητικές πιθανότητες των νεοφώτιστων για την παραμονή τους στην επαγγελματική κατηγορία. Η Καρδίτσα ισοβαθμεί, πλέον με το Λαύριο (2-12) και μείωσε την βαθμολογική απόσταση της από τον Απόλλωνα και τον Ιωνικό (3-11). Η Καρδίτσα έχει δυο νίκες εντός έδρας, αλλά για τον στόχο της παραμονής, θα χρειαστεί να νικήσει και μακριά

από την έδρα της.

Η Καρδίτσα είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο την καλύτερη επιθετική παραγωγικότητα της με επιμέρους σκορ 27-14 και έδειξε την απαιτούμενη αποφασιστικότητα να βρεθεί στην θέση…οδηγού του αγώνα, ώστε να άντεχε την όποια, αναμενόμενη αντίδραση των φιλοξενουμένων, όπως έκαναν στην 3η περίοδο. Ο Απόλλωνας έκανε 15-23 στο επιμέρους σκορ, αλλά δεν μείωσε περισσότερο από τους 10 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα από την άμυνα και επιλεκτικά από εύστοχες επιθέσεις. Η αμυντική συνέπεια της Καρδίτσας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και σε συνδυασμό με την σταδιακή “υποχώρηση” του Απόλλωνα και στις δυο πλευρές του γηπέδου, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, προηγήθηκε 75-58 στο 35′, χωρίς να υπάρχει άλλη “επιστροφή” του Απόλλωνα στην διεκδίκηση της νίκης.

Δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65