Επιβλητική Έβερτον, νίκη της Λέστερ υπό το βλέμμα του Ρότζερς

Επιβλητική η Έβερτον πριν από το μεγάλο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, νίκησε 3-0 την Κάρντιφ στην Ουαλία και πήρε τους πρώτους της βαθμούς μετά από 3 σερί ήττες. Σε άλλα παιχνίδια της 28ης αγωνιστικής, η Λέστερ υπό το βλέμμα του Μπρένταν Ρότζερς πήρε το τρίποντο όπως και οι Χάντερσφιλντ, Νιουκάστλ.
…Όταν απολύει προπονητή νικάει
Ο Μπρένταν Ρότζερς είναι και επίσημα ο νέος τεχνικός της Λέστερ. Μάλιστα ο πρώην τεχνικός της Σέλτικ, βρέθηκε στις εξέδρες του «Κινγκ Πάουερ» και χειροκρότησε τη νίκη της άλλοτε πρωταθλήτριας Αγγλίας.
Στις 4 τελευταίες περιπτώσεις που η Λέστερ άλλαξε προπονητή, νίκησε στο παιχνίδι που ακολούθησεΦαίνεται επίσης ότι η Τρίτη της πάει, αφού η Λέστερ είναι αήττητη σε 15 εντός έδρας αγώνες την Τρίτη σε όλες τις διοργανώσεις. Η Λέστερ επιβλήθηκε 2-1 της Μπράιτον, πετυχαίνοντας την 1η της νίκη μετά την Πρωτοχρονιά, με τα γκολ του Γκρέι στο 10΄ και του Βάρντι στο 63΄. Μείωσε τρία λεπτά αργότερα ο Πρόπερ, με το πρώτο του τέρμα σε 58 εμφανίσεις στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά η ομάδα του παρέμεινε χωρίς νίκη μέσα στο 2019.
Ηγέτης ο Σίγκουρντσον
Η Έβερτον πέρασε εύκολα από την έδρα της Κάρντιφ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σίγκουρντσον. Ο πρώην παίκτης της Σουόνσι πέτυχε 2 γκολ (41' , 66'), με τον Κάλβερτ-Λιούιν να υπογράφει το τελικό 0-3 στις καθυστερήσεις.

Λύτρωση στις καθυστερήσειςΜε το γκολ του Στιβ Μούνι στις καθυστερήσεις η Χάντερσφιλντ νίκησε 1-0, πετυχαίνοντας την 12η νίκη στα 14 τελευταία ματς απέναντι στη Γουλβς και 5ο σερί, χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ! Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 5 αγωνιστικές για την Γουλβς.
«Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο
Με τα γκολ του Φάμπιαν Σαρ στο 24΄και του Σον Λόνγκσταφ στο 38΄η Νιουκάστλ επιβλήθηκε 2-0 της Μπέρνλι (μέσα στο 2019 είχε μαζέψει περισσότερους βαθμούς από τη Λίβερπουλ) και πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια της για παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα υπόλοιπα παιχνίδια:
Τρίτη 26 Φεβρουαρίου
Κάρντιφ - Έβερτον 0-3 (41', 66' Σίγκουρντσον, 90+3' Κάλβερτ-Λιούιν)
Λέστερ - Μπράιτον 2-1 (10' Γκρέι, 63' Βάρντι / 66' Πρέπερ)Χάντερσφιλντ - Γουλβς 1-0 (90+2' Μουνιέ)
Νιούκαστλ - Μπέρνλι 2-0 (24' Σερ, 38' Λόνγκσταφ)

Τετάρτη 27 ΦεβρουαρίουΣαουθάμπτον - Φούλαμ (21:45)
Άρσεναλ - Μπόρνμουθ (21:45)
Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00)
Λίβερπουλ - Γουότφορντ (22:00)
Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ (22:00)
Τσέλσι - Τότεναμ (22:00)