Αστραπές πάνω από το Λος Άντζελες (photo)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησαν 107-100 τους Λος Άντζελες Λέικερς και πανηγύρισαν την 23η εφετινής τους νίκη στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πολ Τζορτζ, ο οποίος σημείωσε 37 πόντους σε 34,21 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Αμερικανός παίκτης είχε τέσσερα ριμπάουντ, τέσσερα κλεψίματα και δυο ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος σημείωσε triple
doulbe με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και δέκα ασίστ. Στους 14 πόντους και ο Στίβεν Άνταμς, ο οποίος είχε και 15 ριμπάουντ, σημειώνοντας double double.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ με 25 πόντους. Ο Μπράντον Ίνγκραμ σημείωσε double double με 17 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, όπως και ο Τζος Χαρτ με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ. Αυτή ήταν η 23η εφετινή νίκη για την “αστραπή” σε σύνολο 36 αναμετρήσεων, ενώ οι “λιμνάνθρωποι” γνώρισαν τη 16η εφετινή τους ήττα σε σύνολο 37 αναμετρήσεων.

Οι πόντοι:

Λέικερς: Ίνγκραμ 17, Κούζμα 4, Μακ Γκι 15, Χαρτ 13, Μπολ 3, Τσάντλερ 7, Κάλντγουέλ-Πόουπ 25, Στέφενσον 3, Ζούμπατς 8, Μικάιλιουκ 5

Θάντερ: Τζορτζ 37, Γκραντ 13, Άνταμς 14, Φέργκουσον 2, Ουέστμπρουκ 14, Σρέντερ 10, Ναντέρ 10, Νόελ 5, Πάτερσον 2