Nίκη της Νις, έκοψε τη…φόρα της Λιόν

Νίκη που τη βάζει και πάλι στο «κόλπο» της Ευρώπης πέτυχε η Νις στο «Αλιάνζ Αρένα» στο ματς που έκλεισε την 24η αγωνιστική στη Λιγκ 1. Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό επικράτησε 1-0 της Λιόν, με το γκολ που πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Βαλτέρ και αφού πρώτα ο διαιτητής λεσάζ συμβουλεύτηκε το VAR για να υποδείξει την παράβαση σε σπρώξιμο του Ντομπελέ στον Γκαναγκό.

Η Λυών ήταν καλύτερη στο 2ο ημίχρονο. Είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ντεμπελέ στο 58΄και μία μεγάλη ευκαιρία στο 80΄όταν το πλασσέ μέσα από την περιοχή του Ντεπάι, απομάκρυνε έξοχα, ο Μπενίτες. Αυτή είναι η πρώτη φορά μετά την περίοδο 1959-60 που η ομάδα της Νίκαιας, νικάει τη Λυών και στα 2 ματς πρωταθλήματος σε μία περίοδο (είχε επικρατήσει και 1-0 εκτός έδρας).