MotoGP 2018 Κατάρ: Ο Ζάρκο πέτυχε την pole position με χρόνο ρεκόρ

Ο Γιόχαν Ζάρκο (Tech3 Yamaha) ξεκινά από την καλύτερη θέση στην εκκίνηση, ο Μαρκ Μαρκέθ (Honda) ξεκινά δίπλα του. Ο Βαλεντίνο Ρόσι (Yamaha) είχε πτώση και ξεκινά από την όγδοη θέση.

Παρά την πτώση που είχε στις ελεύθερες δοκιμές ο Γιόχαν Ζάρκο ξεκινά από την πρώτη θέση της εκκίνησης του εναρκτήριου αγώνα της σεζόν MotoGP του 2018 στο Κατάρ. Ο 27χρονος μάλιστα πέτυχε ένα νέο ρεκόρ γύρου για σχεδόν το ένα τέταρτο του δευτερολέπτου. Ο χρόνος που έγραψε ο Γάλλος (1: 53,680”) «έριξε» το ρεκόρ του Χόρχε
Λορένθο (από το 2008) με 0,247 δευτερόλεπτα και του έδωσε την τρίτη pole στην μεγάλη κατηγορία με διαφορά 0,202” μπροστά από την Honda του Πρωταθλητή Μαρκ Μαρκέθ.

Ο Μαρκέθ ήταν ο ταχύτερος στο πρώτο session των προκριματικών. Στη συνέχεια πέρασε πρώτος ο Αντρέα Ντοβιζιόσο, με την Ducati. Ο Ντόβι έμεινε πρώτος μέχρι τη στιγμή που οι Ζάρκο και Μάρκεθ βελτίωσαν τους χρόνους τους και του έκλεψαν την πρωτιά. Ο Ντανίλο Πετρούτσι μέσα σε ένα γύρο μείωσε 0,005 δευτερόλεπτα από τον Μαρκέθ για να κλείσει την πρώτη σειρά της εκκίνησης.

Άτυχος ήταν ο Βαλεντίνο Ρόσι, (ξεκινά όγδοος), που αντιμετώπισε κάποιες δυσκολίες. Στην αρχή του 45λεπτου είχε μια πτώση στην πέμπτη στροφή, ενώ στα τελευταία λεπτά του session ξεκόλλησε το κάτω μέρος του φέρινγκ της Yamaha του κι έχασε κι άλλο χρόνο.