Άντεξε η Κέρκυρα και πήρε ηρωικό βαθμό

Η Λαμία έμεινε στο 1-1 με την Κέρκυρα στην πρεμιέρα της 11ης αγωνιστικής, αφού στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των «Φαιάκων» που με εννέα παίκτες άντεξαν στην πίεση.

Στο 7′ ο Αναστασιάδης της Λαμίας βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω έντονων ενοχλήσεων στους προσαγωγούς και οι συμπαίκτες του δεν κατάλαβαν το κενό που δημιουργήθηκε με αποτέλεσμα ο ανενόχλητος Σοϊλέδης να βγάλει τη σέντρα και ο Παμλίδης με

κεφαλιά να ανοίξει το σκορ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σοϊλέδης υπέπεσε σε πέναλτι, αποβλήθηκε, το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Πίτι και ένα λεπτό αργότερο αποβλήθηκε και ο Μπαλάφας αφού έκανε εκνευρισμένος ένα αναίτιο φάουλ.

Με εννέα παίκτες η Κέρκυρα ταμπουρώθηκε στα καρέ της και κράτησε 48 λεπτά το 1-1 με ηρωικό τρόπο και τον Γιαννακόπουλο να κατεβάζει πραγματικά ρολά. Μεγάλη ισοπαλία για την Κέρκυρα, ενώ η Λαμία απλά διατήρησε το αήττητο στην πόλη της.

Ο διαιτητής Κατσικογιάννης απέβαλε Μπαλάφα και Σοϊλέδη με δύο κίτρινες, ενώ… μόνο μία έδειξε στους Παντελιάδη, Γιαννακόπουλο, Κουτρομάνο, Ασίγκμπα,

ΛΑΜΙΑ: Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης (7’ Κουκόλης – 51’ Τσούκαλος)), Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι, Ακόστα (67’ Ντακόλ), Βάντερσον.

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ: Γιαννακόπουλος, Γκομές, Ιωάννου, Γρομητσάρης, Σοϊλέδης, Σιόντης, Μπαλάφας, Ντιογκό (55’ Σπίνουλας), Κόντος (46’ Αρτυματάς), Επστάιν (76’ Νούνιες), Παμλίδης