Με δύο τοπικά ντέρμπι, αυτά του Αμαρουσίου με τον Δούκα και του ΚΑΟ Μελισσίων με τον Πανερυθραϊκό ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ. Από τις έξι ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα, 4 πανηγύρισαν νίκες (Παπάγος, Μαρούσι, Πανερυθραϊκός και Πεντέλη), ενώ 2 έμεινα με την πίκρα της ήττας (Δούκας και ΚΑΟ Μελισσίων).

Οι «στρατηγοί» δεν άφησαν περιθώρια στο Αιγάλεω

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ, μαζί με τη Μεγαρίδα, παραμένει ο Παπάγος, ο οποίος νίκησε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής το Αιγάλεω με σκορ 79-67.

Οι «στρατηγοί» μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 13-5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 23-15. Αντίστοιχα επιθετική εικόνα έβγαλαν και στη δεύτερη περίοδο, διευρύνοντας τη διαφορά από τους αντιπάλους τους, κάτι που συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μπασδέκης, με 23 πόντους (4 τρίποντα), Χρυσός, με 16 πόντους (2 τρίποντα) και Ψαθάς, με 14 πόντους (2 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 23-15, 42-32, 65-46, 79-67

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Τρίχας 4 (1), Κυρίτσης, Χρυσός 16 (2), Ρεγκούζας, Ψαθάς 14 (2), Αγγελόπουλος 10, Τσιτσιγιάννης 4, Σοφρωνάς 8, Μπασδέκης 23 (4), Κώτσης, Καρακατσάνης.

Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος 10 (2), Τσαμπής 3 (1), Αγγελόπουλος 5, Καράβολας 9, Κούρτης, Τσιαμπάς 4, Γεωργιάδης 7, Τσακίρης, Νικολακάκος 4, Οικονομόπουλος Κ, Οικονομόπουλος Α. 7 (1), Δόξας 18.

Ματς-«θρίλερ» στο κλειστό του Αγ. Θωμά μεταξύ Αμαρουσίου και Δούκα

Ματς-«θρίλερ» στο κλειστό του Αγίου Θωμά, μεταξύ Αμαρουσίου και Δούκα, με το πρώτο να κάνει την ανατροπή και να φθάνει στην τελική νίκη με σκορ 76-68.

Παίζοντας με πολλές απουσίες, οι Μαρουσιώτες φάνηκαν να δυσκολεύονται πολύ στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του Δούκα να διεκδικούν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, καταφέρνοντας στο τέλος της δεύτερης περιόδου να προηγηθούν με 32-41.

Το προβάδισμα των φιλοξενουμένων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά το Μαρούσι έκανε την αντεπίθεσή του και με ένα επιμέρους 7-0 κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι και να περάσει μπροστά με 69-66, κορυφώνοντας την αγωνία στα τελευταία λεπτά, και τελικώς κερδίζοντας μια μεγάλη νίκη.

Η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕΔ τίμησε τη μνήμη του Γιώργου Σαΐτη στον αγώνα με το συγκρότημα του Αμαρουσίου. Σύσσωμη η ομάδα και οι παράγοντες του τμήματος φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια, πενθώντας για την απώλεια ενός ανθρώπου που τα τελευταία χρόνια αποτέλεσε βασικό στέλεχος του τεχνικού τιμ των υποδομών χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα.

«Διπλό» του Πανερυθραϊκού στα Μελίσσια

Αν και ξεκίνησε κάπως… χαλαρά, τελικώς ο Πανερυθραϊκός «σοβαρεύτηκε» και κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το γήπεδο του ΚΑΟ Μελισσίων, κερδίζοντάς τον με σκορ 75-71.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, στη συνέχεια οι παίκτες της Ν. Ερυθραίας πήραν τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να «κλειδώσουν» τη νίκη. Μάλιστα, ακόμη και όταν προηγούνταν με 12 πόντους διαφορά (58-70) στο 35′, δεν απέφυγαν την αντεπίθεση των Μελισσιωτών, που κατάφεραν να μειώσουν δύο λεπτά αργότερα στο 63-70, μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι λίγο αργότερα, πηγαίνοντας το σκορ στο 69-71. Ωστόσο, εκεί μέτρησε η εμπειρία των αθλητών του Δ. Χουχουλή, οι οποίοι κατάφερα με δύο σερί καλάθια να δώσουν τέλος στην αγωνία του προπονητή τους.

Δεκάλεπτα: 17-20, 32-44, 50-60, 73-76

ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας): Κυπαρίσης 6, Στεργίου, Οικονομόπουλος 17 (1), Ζαραϊδώνης 5 (1), Τοπάλης 7 (1), Παπαφλωράτος 9 (3), Ζήρος 7 (1), Καραβανάς 14, Καραχάλιος 8.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 14, Δέλλιος 6, Νικολακόπουλος 8 (2), Καλλιανιώτης 2, Ντουζίδης 5 (1), Βουγιούκας 15 (2), Σκάνδαλος 7, Γιαουρτόγλου 8 (1), Στάθης 8, Αντωνίου 3 (1).

Στα τελευταία λεπτά κέρδισε την «παρτίδα» η Πεντέλη

Με θεαματική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Πεντέλη κατάφερε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΗ, επί του οποίου και τελικώς επικράτησε με 70-68.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Πεντελιώτες βρίσκονταν πίσω στο σκορ, αλλά τελικώς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να κερδίσουν μια σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-19, 33-38, 50-52, 70-68

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπουργάνος 10 (2), Ευαγγελούλης 8, Ντιμπ 4, Κούσουλας 3 (1), Καρούζος 17 (5), Μπέλη 7, Κουκάκης, Μπίγκος 9 (2), Σαλτουριδης 4, Τάγαρης 5, Πανέτης, Φωτόπουλος 3.

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 9, Μποχωρίδης 7, Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου 5 (1), Καραδολάμης 20 (3), Αγαπιάδης 6, Τασιούδης 3 (1), Πάλλης 6, Καραθωμάς, Πετράκης 5 (1), Μπουμπάρης 7.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (6η αγωνιστική)

Μεγαρίδα 11 (5-1)Παπάγου 11 (5-1)Μαρούσι 10 (4-2)Πανελευσινιακός 10 (4-2)Αιγάλεω 10 (4-2)Έσπερος 9 (4-1)*Μανδραϊκός 9 (3-3)Πανερυθραϊκός 9 (3-3)Εθνικός 8 (3-2)*Πεντέλη 8 (2-4)ΟΦΗ 8 (2-4)Πρωτέας Βούλας 8 (2-4)Λοκρός Αταλάντης 8 (2-4)Δούκας 7 (1-4)ΚΑΟ Μελισσίων 7 (1-4)Ιωνικός Ν.Φ. 6 (0-6)

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής (16/11)

Αιγάλεω – Πρωτέας ΒούλαςΈσπερος – ΜαρούσιΔούκας – ΚΑΟ ΜελισσίωνΠανερυθραϊκός – ΜεγαρίδαΜανδραϊκός – ΕθνικόςΙωνικός Ν.Φ. – ΠανελευσινιακόςΟΦΗ – ΠαπάγουΛοκρός Αταλάντης – Πεντέλη

The post Β’ Εθνική μπάσκετ: Νίκες για Παπάγο, Μαρούσι, Πανερυθραϊκό και Πεντέλη στην 6η αγωνιστική appeared first on Ενυπόγραφα.