Τρεις κερδισμένους (Δούκας, Παπάγος και Μαρούσι) και τρεις ηττημένους (Πανερυθραϊκός, ΚΑΟ Μελισσίων και Πεντέλη) ανέδειξε η 1η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ σε ό,τι αφορά τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που λαμβάνουν μέρος στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Έβγαλε «ψυχή» ο Δούκας

Ειδικότερα, με το… δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα. Οι «μπλε»

επικράτησαν του Λοκρού Αταλάντης με 95-88.

Παρά τις απουσίες και τις ελάχιστες λύσεις μέσα στη ρακέτα, το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων βρήκε ρυθμό στην επίθεση από την περιφέρεια και με πολύ καλό ποσοστό από τα 6,75 (9/13 τρίποντα) οδηγήθηκε σε μια επιβλητική νίκη, όπως αναφέρει ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Το ξεκίνημα ήταν νευρικό για τους παίκτες του Κώστα Αγγέλου και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι πολύ γρήγορα «έχτισαν» μια διαφορά 11 πόντων (8-19 στο 8’). Οι γηπεδούχοι, με τρίποντο του Παναρετάκη, μείωσαν σε 11-19, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο -7 για τον ΑΣΕΔ (15-22).

Με πρωταγωνιστή τον Σεργιένκο, ο Δούκας πλησίασε στο καλάθι (29-31) στο 13ο λεπτό της συνάντησης, στη συνέχεια βρήκε τις επιθετικές λύσεις και κατάφερε να φέρει την ισορροπία στο ματς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-46).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Δούκας, με λέι απ του Γκίνη, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (48-46), ενώ οι Μαράντος, Σακελλαρίου και Σεργιένκο «βομβάρδιζαν» το αντίπαλο καλάθι, με τον ΑΣΕΔ να ξεφεύγει με 10 πόντους (74-64, 30’), βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ξέφρενος ρυθμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Οι «μπλε» είχαν «ρέντα» από την περιφέρεια, καθώς «πυροβολούσαν κατά ριπάς» και αυτό τους επέτρεψε να διατηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν «χτίσει» με μεγάλη προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το 80-70 (33’) μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε 89-75 (36’) και με τη λήξη του αγώνα σε 95-88.

«Ο Δούκας πέτυχε μια μεγαλειώδη νίκη στο ξεκίνημα της χρονιάς και σίγουρα αυτή η επικράτηση θα δώσει ώθηση και ψυχολογία στους «μπλε» ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη… μάχη της παραμονής» αναφέρει ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του.

Απίστευτη ανατροπή και νίκη για Παπάγο

Με απίστευτη ανατροπή, ο Παπάγος κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον Εθνικό, με σκορ 73-67, στην «πρεμιέρα» του πρωταθλήματος, δείχνοντας με το… καλημέρα τις διαθέσεις του. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «στρατηγοί» φάνηκαν να έχουν πάθει «μπλακ άουτ», μένοντας στους 8 πόντους, με τον αντίπαλό τους να έχει πετύχει 23.

Ωστόσο, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά πέρασαν στην αντεπίθεση και στο ημίχρονο μείωσαν τη διαφορά στους 9 πόντους. Το τέλος της τρίτης περιόδου τις δύο ομάδες χώριζαν 7 πόντοι, για να έρθει το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους 17-30 ο Παπάγος έφερε το παιχνίδι «τούμπα», παίρνοντας την πρώτη πολύτιμη φετινή νίκη του.

Σε καλή μέρα για τους φιλοξενούμενους βρέθηκαν οι Χρυσός, που πέτυχε 21 πόντους, ο Ψαθάς, με 15 και ο Μπασδέκης, με 12.

Δεκάλεπτα: 23-8, 32-23, 50-43, 67-73

Εθνικός (Σορώτος): Γεωργοπαπαδάκος 12 (3), Μανιάτης 3 (1), Αγγελόπουλος 12 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 16 (3), Πέττας 13, Γκιζογιάννης 7, Στέφος 4.

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Κώτσης, Τρίχας 2, Χρυσός 21 (2), Καρακατσάνης, Ρεγκούζας 2, Ψαθάς 15, Αγγελόπουλος 7, Σοφρωνάς 9 (1), Τσιτσιγιάννης 5, Μπασδέκης 12 (1).

Το Μαρούσι κέρδισε το «ντέρμπι» των Βορείων απέναντι στον ΚΑΟ Μελισσίων

Μεγάλο «διπλό» και για το Μαρούσι, στο κλειστό των Μελισσίων, απέναντι στον ΚΑΟΜ, τον οποίο και κέρδισε με σκορ 75-71, στο «ντέρμπι των Βορείων Προαστίων. Οι Μαρουσιώτες είχαν πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους, παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.

Πολύτιμη συνεισφορά στο τελικό αποτέλεσμα από πλευράς φιλοξενουμένων είχαν οι Γκαγκαλούδης, Λάππας, Παπαγεωργόπουλος και Δούκας, που σκόραραν συνολικά τους 49 από τους 75 πόντους της ομάδας.

Δεκάλεπτα: 21-27, 34-45, 47-59, 71-75

Μελίσσια (Δάγλας-Κωνσταντόπουλος): Κυπαρίσης 3, Στεργίου 8 (1), Οικονομόπουλος 20 (3), Ζαραϊδώνης 3 (1), Τοπάλλι 5, Ζήρος 1, Καραβανάς 8, Βασιλόπουλος 2, Καραχάλιος 21 (1).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας-Καλτσίδου): Λάππας 16 (1), Ξυδάς 6, Σουρλής, Κανέλλης 9 (3), Γκαγκαλούδης 17 (2), Πλουτέτσκι 1, Παπαγεωργόπουλος 16, Δούκας 10.

Το πάλεψε, αλλά δεν το… γύρισε η Πεντέλη

Το πάλεψε όσο μπορούσε η Πεντέλη τον εκτός έδρας αγώνα με τον Μανδραϊκό, αλλά τελικώς δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, με τελικό σκορ 69-67.

Οι Πεντελιώτες, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου να χάνουν με 12 πόντους διαφορά, στο τελευταίο δεκάλεπτο «καρδιοχτύπησαν» τους γηπεδούχους, χωρίς ωστόσο να κατορθώσουν να κάνουν την ανατροπή.

Πολύτιμες βοήθειες για την ομάδα των Βορείων Προαστίων πρόσφεραν ο Κούσουλας, με 19 πόντους, ο Καρούζος, με 16 και ο Μπέλης, με 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 42-39, 56-48, 69-67

Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάνιας-Πανταζής, Γεωργίου, Παπανικολάου 1, Λυτόπουλος 5, Καραμπάτσος 22 (3), Μαλτέζος, Σκούφης, Ροδοστόγλου 18 (1), Τσιάκος 8, Βεσκούκης 9 (1), Μαγιντόμπε 6 (1), Γκουαλτιέρι.

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Νάσης, Μπουργάνος, Ευαγγελούλης 2, Ντιμπ 2, Κούσουλας 19 (4), Καρούζος 16 (3), Μπέλη 10, Κουκάκης 5 (1), Μπίγκος 7 (1), Σαλτουρίδης 4, Τάγαρης, Φωτόπουλος 2.

«Πέταξε» τη νίκη ο Πανερυθραϊκός

Τέλος, ο φετινός «μαραθώνιος» της Β’ Εθνικής δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πανερυθραϊκό, αφού στην «πρεμιέρα» του πρωταθλήματος, έπειτα από ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, υπέστη την ήττα με 78-81, παρά το γεγονός ότι στο 30′ διατηρούσε προβάδισμα 19 πόντων (70-51), σε ένα παιχνίδι… ακατάλληλο για καρδιακούς, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, απ’ όπου και η περιγραφή που ακολουθεί.

Για τρία δεκάλεπτα, ο Πανερυθραϊκός ήταν απολαυστικός και -με εξαίρεση την αμυντική του εικόνα στην πρώτη περίοδο- ως το 30′ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, αποζημιώνοντας και με το παραπάνω τους φίλους της ομάδας, που γέμισαν ασφυκτικά το «Στέλιος Καλαϊτζής» και δημιούργησαν απίστευτη ατμόσφαιρα. Μάλιστα, στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Πανερυθραϊκός απέκτησε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, όταν με buzzer-beater τρίποντο του Σκάνδαλου, στην εκπνοή της περιόδου, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +19 (70-51)!

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, η ομάδα χαλάρωσε αδικαιολόγητα, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να… επιστρέψουν στο ματς, αλλά με ένα επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 8-30 υπέρ τους, να πανηγυρίσουν τη νίκη, με μία μεγάλη ανατροπή.

Για τη 2η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, ο Πανερυθραϊκός δοκιμάζεται εκτός έδρας στην Πεντέλη, όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, την Κυριακή 13/10, στις 17:00 (κλ. Νέας Πεντέλης).

Δεκάλεπτα: 19-22, 48-35, 70-51, 78-81

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 15 (1), Δέλλιος 2, Νικολακόπουλος, Καλλιανιώτης 11 (3), Ντουζίδης, Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 16 (5), Αντωνίου, Λυκογιάννης 19 (3).

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης, Καραχάλιος): Μπάλας 7 (1), Καράμπελας 6 (1), Κεφάλας, Κεφάλας, Σταθόπουλος 19 (2), Μουμπάρακ 29 (4), Παπαδιονυσίου, Κρασάκης, Αναγνωστόπουλος 20.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 1η αγωνιστική)

1. Αιγάλεω 2 (1-0)
2. Έσπερος 2 (1-0)