Μόνο η Κηφισιά είχε αγωνιστική δράση αυτή την Κυριακή στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ, πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη επί του ΕΦΑΟΖ, με σκορ 85-76. Το παιχνίδι Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός αναβλήθηκε λόγω των τραγικών γεγονότων στην Μάνδρα, από τη φονική κακοκαιρία.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

Ιπποκράτης Κω – Διαγόρας Δρυοπιδέων 86-79 (κ.α. 67-67)Α.Ε. Ν. Κηφισιάς – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 85-76Πρωτέας Βούλας – Ηράκλειο
60-64ΚΑΟ Κορίνθου – Παγκράτι 79-69Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Κορωπί 69-76 (κ.α. 60-60)Ιωνικός Νικαίας – Τρίτωνας 104-78Πανελευσινιακός – Δάφνη Δαφνίου (Τετάρτη 22/11)Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός (αναβλήθηκε)

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΕΦΟΑΖ 85-76

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΝ Κηφισιάς απέναντι στον ΕΦΑΟΖ, με σκορ 86-79, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κι ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής μπάσκετ, με 10 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ήταν η γηπεδούχος ομάδα που είχε πάρει κεφάλι. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 59-58 και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κηφισιά κατάφερε να επιβάλλει κάπως τον ρυθμό της και βάζοντας 26 πόντους, έναντι 18 της αντιπάλου της, να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-33, 59-58, 85-76
Διαιτητές : Παπαφωτίου-Πλιάκας

Α.Ε. ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Λιόγας, Λαδικός): Καμαριανός 16(1), Μοσχοβίτης 20(1), Κεφαλάς 8(1), Μαρίνος 2, Ντουζίδης 8(2), Χαϊκάλης 2, Χατζηνικόλας 9(1), Ψαρόπουλος 20(2), Πρέκας, Μανούσος.
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Εμμανουιλίδης 3, Γκαβασιάδης 17(1), Σαμοθράκης 19, Κοψιάς, Γρατσιάτος, Καστανιώτης 6, Αλεξανδρόπουλος, Τσιτσιγιάννης 3(1), Υφαντής 14(2), Παπαρέγκας 14(3)

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (7η αγωνιστική)

Ιωνικός 6-0 12*Τρίτων 5-2 12Ηράκλειο 5-2 12Ιπποκράτης 4-3 11ΚΑΟΚορίνθου 4-3 11Παγκράτι 3-4 10Διαγόρας Δρ. 3-4 10ΑΕΝΚ 3-4 10ΕΦΑΟΖ 3-4 10Πρωτέας Β. 3-4 10Δάφνη Δ. 4-1 9 **Μανδραϊκός 3-3 9*Πανερυθραϊκός 3-3 9*Κορωπί 2-5 9Ίκαρος Ν. Σμ. 1-6 8Πανελευσινιακός 1-5 7*

** Έχει δύο αγώνες λιγότερους

* Έχουν από έναν αγώνα λιγότερο

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Ιπποκράτης ΚωΜανδραϊκός – ΑΕΝΚΗράκλειο – ΠανερυθραϊκόςΠαγκράτι – Πρωτέας ΒούλαςΚΑΟ Κορίνθου – ΠανελευσινιακόςΔιαγόρας Δρυοπιδέων – Ίκαρος Νέας ΣμύρνηςΚορωπί – Ιωνικός ΝικαίαςΤρίτων – Δάφνη Δαφνίου

The post Μεγάλη νίκη της ΑΕΝΚ επί του Ζωγράφου για την 7η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ appeared first on Ενυπόγραφα.