Ολυμπιακός – Βαλένθια 89-63: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στον Πειραιά

Ο Ολυμπιακός θύμισε κόντρα στη Βαλένθια την ομάδα που είχε αναγκάσει όλη την Ευρώπη να υποκλίνεται, έφτασε σε άνετη νίκη με σκορ 89-63 και έδειξε ότι η άσχημη εικόνα που παρουσίασε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης κόντρα στη Βιλερμπάν ανήκει στο παρελθόν…

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ! Η ομάδα του Πειραιά πήρε την πρώτη της νίκη στη

φετινή Euroleague και μάλιστα το έκανε με εμφατικό τρόπο, συντρίβοντας την Ισπανική Βαλένθια σε ένα ματς που μετά τα πρώτα έξι λεπτά εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο!

Με τον Κεστούτις Κεμζούρα στον πάγκο του ο Ολυμπιακός παρουσίασε το μπάσκετ που υποσχόταν ο Μπλατ και έδειξε σε όσους τον είχαν ξεγραμμένο από το πρώτο ματς της χρονίας ότι και φέτος είναι ικανοί για το καλύτερο.

Με κοντό σχήμα επέλεξε να ξεκινήσει το ματς ο Κεμζούρα αφού οι πέντε που ξεκίνησαν για τον Ολυμπιακό ήταν οι Πολ, Κόνιαρης, Σπανούλης, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με σκορ 11-0 παίρνοντας πόντους από τους Πρίντεζη, Πολ, Μιλουτίνοφ και Σπανούλη. Η Βαλένθια απάντησε με ένα τρίποντο, όμως ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στο +10 (13-3) με δύο βολές του Πρίντεζη. Ο Λόιντ σημείωσε το δεύτερο σερί τρίποντο των Ισπανών οι οποίοι είδαν τον Μότουμ να πετυχαίνει τρίτο τρίποντα και να κατεβάζει τη διαφορά στυο -4 (13-9). Ο Μιλουτίνοφ με φόλοου πήγε το σκορ στο 15-9 όμως η Βαλένθια είχε πάρει φωτιά και με νέο τρίποντο μείωσε στους 3 (15-12). Ο Μιλουτίνοφ έκανε το 17-12, ο Ντούμπλιεβιτς σημείωσε το πρώτο δίποντο για τη Βαλένθια μειώνοντας σε 17-14 και τότε ο Σπανούλης με τρίποντο από τα 8.5 μέτρα έκανε το 20-14. Σημαντική ήταν η προσφορά του Κουζμίνσκας ο οποίος έδειξε δείγμα της κλάσης του με το που πάτησε το παρκέ, αφού ο Λιθουανός του Ολυμπιακού χρειάστηκε πέντε λεπτά για να φτάσει τους 7 πόντους.

Την ώρα λοιπόν που ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ από όλες τις θέσεις της επίθεσης, η Βαλένθια «βομβάρδιζε» το καλάθι του πίσω από τα 6.75. Κάπως έτσι οι Ισπανοί περιόρισαν τη διαφορά και οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 31-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Οι Ισπανοί δεν ήταν τόσο εύστοχοι στα σουτ τους, ο Ολυμπιακός έδειχνε σίγουρος στις επιλογές του και η διαφορά έφτασε στο +15 (39-24). Η μέγιστη τιμή της πάντως ήταν το +24 (54-30) η οποία σημειώθηκε 6» πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ήταν εκπληκτικό για τους παίκτες του Κεμζούρα που είχαν 56.5% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα και 90.9% στις βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πάντως οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μουδιασμένοι στο παρκέ πετυχαίνοντας το πρώτο τους καλάθι 6.07» πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τον Παπανικολάου να ευστοχεί σε τρίποντο. Το ευτύχημα όμως για τους Πειραιώτες ήταν ότι σε αυτό το διάστημα η Βαλένθια είχε σημειώσει μόλις 2 πόντους οπότε η διαφορά δεν είχε «ροκανιστεί». Αντίθετα, ο Ολυμπιακός με έμεσο τρίποντο του Πρίντεζη αύξησε κι άλλο την τιμή της πηγαίνοντας το σκορ στο 62-35 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη, η οποία ήταν και η πρώτη στη φετινή Euroleague. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο και περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά πήγε στο +29 (70-41), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 72-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κουζμίνσκας με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο +31 (75-44) και ο Ολυμπιακός έστελνε μήνυμα ότι παρά την πολύ κακή εικόντα του στην πρώτη αγωνιστική, η ομάδα ανασυντάσεται και όποιος θεωρεί τον Ολυμπιακό «τελειωμένο» τότε θα έχει σοβαρό πρόβλημα όταν θα συναντήσει τους Πειραιώτες.

Ένα κάρφωμα του Μιολουτίνοφ ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο (77-44), όμως ο Μότουμ με καλάθι και φάουλ μείωσε ξανά στους 30. Υπό αυτές τις συνθήκες ήταν φυσιολογικό οι Πειραιώτες να χαλαρώσουν λίγο και να δώσουν στη Βαλένθια την ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά, ειδικά από τη στιγμή που ο Βασίλης Σπανούλης έκατσε στον πάγκο. Χωρίς τον αρχηγό του Ολυμπιακός έδειξε σημάδια χαλάρωσης όμως το τελικό 89-63 εκτός από τη νίκη που ήταν ο βασικός στόχος, έστειλε και ένα ηχηρό μήνυμα σε όλη την Ευρώπη: Το θηρίο ξύπνησε…

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπόλντγουιν 4, Πολ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Κόνιαρης, Σπανούλης 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 21’58»), Μιλουτίνοβ 17 (7/11 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26’48»), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές), Παπανικολάου 12 (3/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Κουζμίνσκας 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρούμπιτ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 12 (3/5 τρίποντα), Εντούρ 8, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπεϊ 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 5, Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/41 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 16/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια:15/27 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 22 ριμπάουντ (16+6), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη.

Πηγή: fosonline.gr

Ολυμπιακός – Βαλένθια 89-63: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στον Πειραιά on BLUE SKY.