Χανιά | Οι Νέοι είναι… ωραίοι! «Καθάρισε» και τη Σουηδία στο κλειστό Κλαδισού η Εθνική

Το δύο στα δύο έκανε η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, η οποία νίκησε με 79-44 τη Σουηδία, στο κλειστό Κλαδισού, στο ματς της δεύτερης ημέρας του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών.

Το καλό πρόσωπο που έδειξε στον χθεσινό αγώνα με την Τσεχία παρουσίασε και σήμερα η Εθνική, κόντρα στη Σουηδία. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 16-9, έχοντας προηγούμενος «τρέξει» ένα σκορ 5-0 (16-7) και η μεγαλύτερη διαφορά τους ήταν 9 πόντοι, ενώ τα περισσότερα καλάθια έβαλε ο Θοδωρής Καρράς

(7).

Προσέχοντας την άμυνά της και αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που είχε για να σκοράρει και να αυξήσει τη διαφορά της η Εθνική μας πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να γράφει 34-23 και έχοντας αυτή τη φορά αυξήσει τη μεγαλύτερη διαφορά της (13), με τον Καρρά να φτάνει διψήφιο πόντων (15).

Από το καλό στο… καλύτερο η Εθνική. Αυτό περιγράφει το τρίτο δεκάλεπτο, αφού η ομάδα του Ηλία Παπαθεόδωρου «κατέβασε» το χειρόφρενο και ξέφυγε με 22 πόντους, ενώ «έτρεξε» ένα σκορ 11-0 (58-36), το οποίο ήταν και αυτό που έμεινε στον πίνακα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ ο Χρηστίδης, ο οποίος πήρε περισσότερο χρόνο συμμετοχής, ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Έτσι, το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς προβλήματα για την Εθνική μας ομάδα, η οποία πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη της με 79-44 και τον Βασίλη Χρηστίδη να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 24 πόντους.

Για την Ελλάδα 24 πόντους έβαλε ο Χρηστίδης, 15 ο Καρράς, 10 ο Χαραλαμπόπουλος, 9 ο Μουράτος, 6 ο εξαιρετικός Κόνιαρης, 5 ο Δίπλαρος, 4 ο Λούντζης και από 2 οι Μιλεντίγιεβιτς, Τάταρης και Σκουλίδας.Αύριο, η Ελλάδα παίζει με τη Γερμανία στις 21:15, στο κλειστό Κλαδισού.Τα δεκάλεπτα: 16-9, 34-23, 58-36, 79-44

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 4 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κόνιαρης 6 (1τρ., 4ρ., 3 ασ., 6 κλ., 1κόψ., 2 λ.) Φλιώνης, Καρράς 15, Σκουλίδας 2, Δίπλαρος 5 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 24, Χαραλαμπόπουλος 10 (1), Μουράτος 9 (1), Τάταρης 2.

Σουηδία (Σβένσον): Άρβιντσον 10, Χάνσον 5 (1), Λάρσον 5 (1), Σιόλιν, Ίσοβιτς, Λεσέσν 4, Μπέρκελουντ, Μπίργκαντερ 13, Σιόμπεργκ, Άπελγκρεν, Μπράντμαρκ 1, Γιόχανσον 6 (1).

Επιμέλεια: Μαρσέλ Κατσάνι