Της έχει πάρει τον... αέρα! Ο ΠΑΟΚ νίκησε ξανά την ΑΕΚ και έκανε το 1-0 στη σειρά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε για τρίτη φορά την ΑΕΚ σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή σεζόν επικρατώντας με 78-74 στο "Παλατάκι" και έκανε το 1-0 στη σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ της Basket League.

Τo καλοκαίρι έφτασε; Ανακάλυψε τα προϊόντα

μας στο PAOK FC Official Store

Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, καθώς πλέον χρειάζεται άλλη μία νίκη. Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί το Σάββατο (19/5) στις 16:00 στο ΟΑΚΑ και σε περίπτωση που κερδίσει η ΑΕΚ, όλα θα κριθούν σε τρίτο ματς στην "PAOK Sports Arena" την Δευτέρα (21/5).

Γκος με 16 πόντους και 4 ασίστ και Πέτεγουεϊ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν οι δύο κορυφαίοι του ΠΑΟΚ που πήρε 11 πόντους από τον Κόνιαρη και 13 πόντους από τον Μαργαρίτη.

Ο Τζέιμς με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, που δεν έκανε καλή εμφάνιση και τελείωσε τον αγώνα με 7/26 τρίποντα.

Η αναμέτρηση είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά της και το φινάλε ήταν συναρπαστικό. Σε ορισμένα διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα και προσπαθούσε να ελέγξει τον ρυθμό, όμως ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα έτρεχε σερί και είτε πλησίαζε είτε περνούσε μπροστά στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με σερί 10-0 πήε το πάνω χέρι στον αγώνα. Η Ένωση δεν κατάφερε να επιστρέψει και οι "ασπρόμαυροι" πανηγύρισαν μία δύσκολη και σπουδαία νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκος 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.