ΠΑΟΚ: Θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στη Θεσσαλονίκη

Μία ανατροπή θα χρειαστεί ο ΠΑΟΚ που υποχρεώθηκε σε ήττα με 3-1 σετ από την Όλστιν στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε από την AZS Olsztyn ο ΠΑΟΚ, για τη φάση των

«32» του CEV Cup.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος, αν και ευτύχησε να προηγηθεί με +3 πόντους, 3-6, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ισοφαρίσει 8-8 και να περάσει μπροστά στη συνέχεια. Αν και η Όλστιν έχτισε μια διαφορά των +3 πόντων, 16-13 οι "ασπρόμαυροι" ισοφάρισαν με ένα σερί τριών πόντων σε 16-16 και πέρασαν μπροστά στο +2, 16-18. Οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι", από το 18-18 έως το 23-23, με το σετ τελικά να καταλήγει στη γηπεδούχο Olsztyn με σκορ 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η Ολστιν πήρε ένα προβάδισμα +5 πόντων, 7-2, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 8-6, επιτρέποντας όμως στους αντιπάλους να ξεφύγουν με το σκορ να διαμορφώνεται σε 13-9. Οι παίκτες του Δικεφάλου ετοίμασαν την αντεπίθεσή τους και, ενώ βρίσκονταν πίσω για 4 πόντους, 14-10, ισοφάρισαν σε 14-14. Το σκορ κρινόταν στον πόντο μέχρι το σημείο που ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, 17-18, ανοίγοντας τη διαφορά στους +2 πόντους, 20-22. Αν και η ομάδα βρισκόταν μπροστά με 21-23, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23. Οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι" στην κατάκτηση του σετ, 25-25 και 27-27, με τον ΠΑΟΚ τελικά να κατακτά το σετ με τελικό σκορ 27-29, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα +3 πόντων, 1-4, το οποίο άνοιξε στη συνέχεια στους +4, 4-8. Παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων του, οι οποίοι μείωσαν σε 9-10, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ξέφυγαν ξανά στους +4 πόντους, 12-16, με τη συνέχεια να γίνεται απαιτητική, αφού οι αντίπαλοι με ένα σερί ισοφάρισαν από 14-17 σε 17-17. Όπως και στο δεύτερο σετ, η τελική έκβαση του σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με το σετ να καταλήγει στην Όλστιν με τελικό σκορ 25-23 και 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 15-15. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, ενώ ο Δικέφαλος μείωσε σε 19-18, η Όλτσιν ξέφυγε, με το σετ να λήγει 25-18 και την αναμέτρηση με 3-1 σετ.

Ο Δικέφαλος υποδέχεται την AZS Olsztyn την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2018 στο PAOK Sports Arena και ώρα 19:00 και θα παλέψει για ανατρέψει το σε βάρος του σκορ.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Μάρκεζ 17 (15/41 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ, Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (12/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 16% άριστες), Τακουρίδης 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 10% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ. - 12% άριστες), Τερζής, Χιμένες 10 (10/22 επ., 33% υπ. - 15% άριστες), Μπούτος 1 (1/1 επ.).