Με καρδιά πρωταθλητή και γκολάρες ο ΠΑΟΚ, έκανε ανατροπή τίτλου στο Αγρίνιο!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και έκανε άλλο ένα καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Μόνο στα PAOK FC Official Stores διαθέσιμη η Team Line 18/19 !

Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ-πέναλτι του Μπαΐροβιτς

στο 54ο λεπτό του παιχνιδιού, όμως κατάφερε να κάνει την ανατροπή άμεσα. Στο 64΄ ο Βιεϊρίνια πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με ασύλληπτο σουτ από απόσταση περίπου 40 μέτρων ισοφαρίζοντας σε 1-1 και ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Τρία λεπτά μετά, στο 67ο λεπτό, ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μάτος με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα "γυρίζοντας" το ματς και δίνοντας προβάδισμα στους "ασπρόμαυρους".

Η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε άλλη μία νίκη διατηρώντας το αήττητο και αύξησε τη διαφορά από τον 2ο Ολυμπιακό στους 10 βαθμούς, με τους "ερυθρόλευκους" να παίζουν αύριο κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι "αιωνίων" στο ΟΑΚΑ. Απομένουν πέντε ματς για τον ΠΑΟΚ μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος και οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται αγκαλιά με τον τίτλο περνώντας από άλλη μία δύσκολη έδρα σήμερα.

Ο αγώνας

Το πρώτο μέρος δεν είχε αξιόλογες φάσεις, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό με κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ανήκε στον Παναιτωλικό, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει δύσκολα με εντυπωσιακή επέμβαση την κεφαλιά του Μάρκος Πάουλο. Στο 13΄ ακυρώθηκε σωστά γκολ του ΠΑΟΚ, καθώς ο Μπίσεσβαρ ήταν εκτεθειμένος στην κεφαλιά-πάσα του Μάτος πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με κεφαλιά. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0) και όλα έγιναν στο β΄ μέρος της αναμέτρησης.

Το ματς έμελλε να εξελιχθεί σε... ροντέο με την έναρξη του β΄μέρους, ενώ οι τόνοι ανέβηκαν στο 50΄όταν ο Άκπομ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ πάνω στον Μιχάι, προκαλώντας την έκρηξη των ανθρώπων του ΠΑΟΚ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς, ένα πέναλτι που κέρδισε από τον Κρέσπο ο Ντίας για το 1-0.

Το ματς έδειχνε πως είχε ακόμη πολύ δρόμο και ο Βιεϊρίνια με μια ασύλληπτη γκολάρα, ισοφάρισε σε 1-1 στο 64΄. Το τρομερό σουτ που έπιασε αποτελεί ίσως το καλύτερο γκολ του πρωταθλήματος.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε μέσα σε τρία λεπτά με την υπογραφή του Λέο Μάτος. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Βραζιλιάνο να πηδάει ψηλότερα από όλους, να παίρνει την κεφαλιά και να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-1 του Δικεφάλου, με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν ένα ακόμη τέρμα από στατική φάση.

Κερασάκι στην τούρτα; Η αφιέρωση των παικτών του ΠΑΟΚ στον μεγάλο άτυχο, Ζοσέ Μαουρίσιο, δείχνοντας τη φανέλα με το όνομά του...

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μαλής, Μάρκος Πάουλο, Μιχάι, Μάζουρεκ, Αμαράλ, Τσιγγάρας (69' Λουσέρο), Μπάιροβιτς, Μαρινάκης, Μανά, Ντίας (74' Τσοκάνης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιειρίνια, Ολιβέιρα (77' Μίσιτς), Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (87' Ενρίκε), Λημνιός (60' Σβιντέρφσκι), Άκπομ.