Κρίμα για την Εθνική - Λύγισε στο τέλος και αποκλείστηκε από τη Ρωσία

Σε έναν συγκλονιστικό προημιτελικό στο "Σινάν Ερντέμ" της Κωνσταντινούπολης, η Εθνική μας ομάδα λύγισε στο φινάλε και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 74-69 από τη Ρωσία, γνωρίζοντας άδοξο αποκλεισμό από το Ευρωμπάσκετ.

Η Ελλάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προκριθεί στην τετράδα και να διεκδικήσει μετάλλιο μετά από 8 χρόνια, ενώ οι Ρώσοι πέρασαν στα ημιτελικά

για πρώτη φορά μετά το 2011.

Η "επίσημη αγαπημένη" είχε τα ηνία του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε ακόμη και με +13 πόντους διαφορά (35-22) στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ βρισκόταν στο +11 (47-36) στα μέσα της τρίτης. Ωστόσο, οι Ρώσοι έκαναν ντέρμπι το ματς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στα καθοριστικά τελευταία λεπτά εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Ελλήνων παικτών παίρνοντας τη νίκη.

Οι Ρώσοι είχαν περισσότερο κουράγιο όταν η βασική πεντάδα της Εθνική μας εμφάνισε σημάδια κόπωσης στο τέλος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε με πάθος και ψυχή αλλά στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις και καθαρό μυαλό, μη μπορώντας να βρει λύσεις στην επίθεση. Οι Ρώσοι πήγαν από νωρίς στις βολές, βρέθηκαν στο +7 (60-67) και έδειξαν πιο έτοιμοι και πιο αποφασιστικοί. Η Ελλάδα βέβαια δεν παραδόθηκε και μείωσε στο καλάθι (66-68), αλλά εκεί λύγισε. Ο Κβοστόφ έκανε με υπερένταση το 66-70 στα 44" και εκεί έκρινε το παιχνίδι, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε άλλες δυνάμεις.

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση τελειώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους (ρεκόρ καριέρας), 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Πρίντεζης τον ακολούθησε στην επίθεση με 19 πόντους, με τους Μπουρούση Μπουρούση (10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Παπανικολάου να έχουν επίσης εξαιρετική απόδοση σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού.

Ο ηγέτης της Ρωσίας, Σβεντ, πήρε... μπρος στο φινάλε και τελείωσε το ματς με 26 πόντους συμβάλλοντας σημαντικά στη νίκη-πρόκριση της ομάδας του, με τον Μοζγκόφ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (7/12 σουτ, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22 σουτ, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ